VIII edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii, Olsztyn, 15 stycznia 2015 r.

1

            Corocznym działaniem Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Kryminologii „Vestigium” jest organizacja Konkursu Wiedzy z Kryminologii, który kierowany jest do studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Celem konkursu jest inspirowanie studentów do pogłębiania wiedzy z zakresu kryminologii, wiktymologii, polityki kryminalnej oraz problematyki patologii społecznych. W etapie finałowym istotnym aspektem jest również opanowanie umiejętności publicznego występowania. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były „Współczesne ekstremizmy”. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na co raz częstsze występowanie w Polsce niebezpiecznego zjawiska jakim jest tzw. przestępczość ekstremistyczna (hate crimes).

            Konkurs przeprowadzono tradycyjne w dwóch etapach. Pierwszym etapem były eliminacje, które odbyły się 18 grudnia 2014 r. Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych do konkursu uczestników (ok. 500) zostały one przeprowadzone w dwóch turach na Auli Kongresowej. Studenci mieli do rozwiązania składający się z ok. 30 pytań test jednokrotnego wyboru z wiedzy ogólnej z kryminologii. Do finału zakwalifikowało się 11 osób, a 10 spośród nich zdecydowało się wziąć w nim udział. Uczestnikami finału zostali: Ewelina Rodziewicz, Mariusz Górski, Marlena Gołaszewska, Kinga Gosik, Adrian Suchodolski, Emilia Jakubowska i Dominika Kowalska z Bezpieczeństwa wewnętrznego oraz Magdalena Kalitko, Patryk Parzych i Jacek Kaczkowski z Prawa.

            Etap finałowy odbył się 15 stycznia 2015 r. w Auli Błękitnej Centrum Konferencyjnego UWM. Połączony był on z seminarium naukowym nt. przestępczości ekstremistycznej z udziałem wykładowców WPiA, praktyków oraz zaproszonych gości. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał Kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski. Finaliści mieli za zadanie udzielenie ustnej, około 5 minutowej, odpowiedzi na pytanie wylosowane z listy zagadnień. Nawiązywały one do treści monografii „Współczesne ekstremizm. Geneza, przejawy, przeciwdziałanie” pod redakcją Wiesława Pływaczewskie i Pawła Lubiewskiego. W skład Komisji Konkursowej wchodzili: prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski (Kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej), dr Grażyna Kędzierska (Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku), płk dr Paweł Lubiewski (Dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie), mł. insp. Piotr Zabuski (Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie), dr Monika Kotowska (adiunkt Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej), dr Piotr Chlebowicz (adiunkt Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej) oraz dr Waldemar Jaroch (adiunkt Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej). Rolę prowadzącego konkurs spełniła Klaudia Łuka z SKNK „Vestigium”. Po wylosowaniu pytań finaliści mieli czas na przygotowanie się do wystąpienia. W tym czasie zebrani na audytorium mieli przyjemność wysłuchać wystąpień praktyków reprezentujących instytucje przeciwdziałających ekstremizmom. O zwalczaniu tego zjawiska z perspektywy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego opowiedział płk dr Paweł Lubiewski, natomiast problematykę z perspektywy Policji przedstawił mł. insp. Piotr Zabuski.

            Zaszczytne, pierwsze miejsce w finale VIII edycji Konkursu Wiedzy z Kryminologii zajęła Magdalena Kalitko, której zadaniem było przybliżenie zjawiska tzw. gangów motocyklowych (35 pkt). Na drugim miejscu uplasowała się Emilia Jakubowska, która omówiła zjawisko wandalizmu o charakterze ekstremistycznym (30 pkt). Trzecie miejsce zajęła Kinga Gosik, za zaprezentowanie problematyki zjawiska mowy nienawiści w cyberprzestrzeni (29 pkt). Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz książki o tematyce kryminologicznej. Laureaci zostali dodatkowo nagrodzeni upominkiem od Dyrektora Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie. Na zakończenie finaliści, Komisja Konkursowa oraz organizatorzy wzięli udział w pamiątkowym zdjęciu. Podsumowując konkurs prof. Wiesław Pływaczewski zwrócił uwagę na wysoki poziom przygotowania referentów i podkreślił, iż uczestnicy finału wykazali się nie tylko podręcznikową wiedzą lecz również dociekliwością i samodzielnością w zakresie formułowania wniosków oraz umiejętnością prezentacji swoich poglądów na forum publicznym.

            Organizowanie konkursu stało się już tradycją Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej i z roku na rok cieszy się wśród studentów co raz większym zainteresowaniem. Konkurs ma za zadanie nie tylko sprawdzić poziom wiedzy studentów z przedmiotu, ale również zachęcić do poszerzenia wiedzy ponad zakres materii wykładowej i ćwiczeniowej. Równocześnie jest to doskonała okazja do zaprezentowania studentom w przystępnej formie seminarium dorobku naukowego Katedry.

Klaudia Łuka

Maciej Duda

Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie