XI edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii, Olsztyn, 25 stycznia 2018 r.

Tradycją Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej jest coroczna organizacja Konkursu Wiedzy z Kryminologii. Współorganizatorem tegorocznej już XI Edycji Konkursu było Studenckiego Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium”. Problematyka tegorocznego konkursu dotyczyła przestępczości gospodarczej.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Zgodnie z regulaminem do pierwszego etapu mogli przystąpić wszyscy zainteresowani tematyką kryminologiczną studenci kierunków takich jak: prawo, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminalistyka oraz administracji i cyfryzacja Wydziału Prawa i Administracji. Pierwszy etap, który odbył się 11 stycznia 2018 r., polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z 27 pytań. W eliminacjach wzięło udział ok. 400 osób. W tym etapie zostało wyłonionych 12 finalistów.

Finał Konkursu odbył się 25 stycznia 2018 r. w Auli Karmazynowej Centrum Konferencyjnego. Do drugiego etapu przystąpiło 7 osób. Finaliści byli zobligowani do ustnej odpowiedzi na pytanie wylosowane z listy. Pytania finałowe odnosiły się do publikacji Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej: W. Pływaczewski (red.), Przeciwdziałanie patologiom na rynkach finansowych. Od edukacji ekonomicznej po prawnokarne środki oddziaływania, Warszawa 2015 oraz P. Chlebowicz (red.), Zagrożenia w sektorze bankowym. Analiza kryminalna zjawisk oraz możliwości przeciwdziałania, Olsztyn 2013.

Otwarcia finału konkursu dokonał Prodziekan ds. Nauki ks. dr hab. Mieczysław Rożański, prof. UWM. Następnie finaliści wylosowali pytania. Podczas, gdy uczestnicy przygotowywali swoje wystąpienia Przewodnicząca Komisji Konkursowej dr Monika Kotowska zaprezentowała dorobek Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Po tym wstępie finaliści kolejno przedstawiali odpowiedzi na wylosowane pytania. Ich wypowiedzi oceniała Komisja Konkursowa składająca się z pracowników Katedry: dr Moniki Kotowskiej, dr Joanny Narodowskiej oraz zaproszonych gości: Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierda Dąbrowskiego- Żegalskiego, Prokuratora Rejonowego Olsztyn-Południe Daniela Brodowskiego i Prokuratora Rejonowego Olsztyn-Północ dr Bartłomieja Gadeckiego). Każdy z finalistów miał 7 minut na zaprezentowanie wylosowanego zagadnienia. Uczestnicy finału omówili następujące kwestie:

  • Natalia Halecka – Nielegalny rynek dzieł sztuki z perspektywy instytucji finansowych.
  • Aleksandra Kłosowska – Przestępstwo fałszowania pieniędzy- aspekty prawno karne i kryminologiczne.
  • Agnieszka Kostrzewska – Parabanki aspekty prawno karne i kryminologiczne.
  • Krystian Kozikowski – Sektor bankowy z perspektywy cyberprzestępczości.
  • Karolina Lemka – Przestępczość przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej w świetle danych statystycznych.
  • Maciej Żmijewski – Przeciwdziałanie korupcji w sektorze bankowym.
  • Ewelina Konopka – Uprowadzenia dla okupu jako forma wywierania wpływu na ofiarę z perspektywy podmiotów gospodarczych

Po wystąpieniach finalistów jeden z zaproszonych gości – wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski – wygłosił krótki wykład na temat pracy sędziego. Następnie prowadząca konkurs mgr Natalia Dąbkowska przedstawiła wyniki finału XI Edycji Konkursu z Wiedzy Kryminologicznej. Zwycięzcą została Karolina Lemka. Na drugim miejscu uplasował się Krystian Kozikowski, z kolei trzecią lokatę zajęła Agnieszka Kostrzewska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci książek wydanych przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Wydarzenie zakończyło pamiątkowe zdjęcie finalistów z Katedrą Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz zaproszonymi gośćmi.

Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie