IX edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii, Olsztyn, 14 stycznia 2016 r.

20160114jp_069

           Zgodnie z tradycją Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej w okresie świąteczno-noworocznym odbył się Konkurs Wiedzy z Kryminologii. Tegoroczna edycja była już IX z kolei a jej współorganizatorem było Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy studentów z zakresu kryminologii oraz popularyzowanie dorobku Katedry w obszarze objętym tematyką konkursu. Tym razem tematem przewodnim była „Przestępczość na rynku żywności”. Konkurs skierowany był do wszystkich studentów Wydziału Prawa i Administracji.

            Konkurs składał się z dwóch etapów. Eliminacje odbyły się w dniu 17 grudnia 2015 r. w Auli Kongresowej. Wzięło w  nich udział ok. 350 studentów. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 27 pytań. Konkurs był jednocześnie okazją do zdania egzaminu z kryminologii ponieważ odbywał się na prawach egzaminu zerowego. Ponad połowa uczestników uzyskała w ten sposób zaliczenie. Ze względu na uzyskanie przez kilka osób identycznej ilości punktów do etapu finałowego zakwalifikowało się w tym roku aż 18 osób.

            Finał konkursu odbył się w dniu 14 stycznia 2016 r. Spośród osób, które uzyskały kwalifikacje do tego etapu przystąpiło 15 uczestników. Polegał on na ustnej odpowiedzi na pytanie wylosowane z listy. Pytania finałowe odnosiły się do publikacji Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej – W. Pływaczewski, R. Płocki (red.), Nielegalny rynek żywności. Skala zjawiska i możliwości przeciwdziałania, Szczytno 2013 oraz A. Lewkowicz, W. Pływaczewski (red.), Przeciwdziałanie patologiom na rynku żywności, Szczytno 2015.

            Finałowe zmagania poprowadziła mgr Adrianna Tymieniecka. Na początku uczestnicy wylosowali pytania oraz kolejność udzielania odpowiedzi. Następnie finaliści mieli 10 minut na przygotowanie się do odpowiedzi, a w tym czasie jeden z zaproszonych gości – mł. insp. Piotr Zabuski – Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przybliżył zebranym w Auli Kongresowej studentom problematykę przestępczości na rynku żywności z perspektywy Policji. Po tym wystąpieniu uczestnicy finału przystąpili do udzielania odpowiedzi, które oceniała Komisja Konkursowa składająca się z pracowników Katedry (prof. Wiesław Pływaczewski, dr Monika Kotowska, dr Waldemar Jaroch, dr Piotr Chlebowicz) oraz praktyków (Prokuratur Rejonowy Olsztyn-Północ – dr Bartłomiej Gadecki, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie – mł. insp. Piotr Zabuski, kryminalistyk – dr Grażyna Kędzierska). Finaliści zaprezentowali syntetyczne, 5-minutowe wystąpienia dotyczące następujących zagadnień:

  • Dominika Daniszewska – Scharakteryzuj fałszerstwa występujące na rynku suplementów diety i produktów leczniczych
  • Adrianna Dawidczyk – Scharakteryzuj zjawisko kłusownictwa łowieckiego jako sposobu nielegalnego pozyskiwania dziczyzny
  • Jędrzej Grzelak – Omów warunki dopuszczalności domowej produkcji różnego typu alkoholi w Polsce
  • Kamil Janiszewski – Przybliż zjawisko white collar food crime
  • Aneta Kowalewska – Omów system organów kontroli żywności w Polsce
  • Artur Kowalski – Omów działania Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej w zakresie zwalczania przestępczości żywnościowej
  • Martyna Leśniewska – Jakie granice kształtują dla wolności wypowiedzi blogerów kulinarnych dobra osobiste producentów żywności
  • Weronika Przebierała – Opisz metody zafałszowywania żywności ujawniane przez Inspekcję Handlową
  • Radosław Pietrzak – Na czym polegają zafałszowania mleka i jego przetworów
  • Łukasz Richert – Opisz historię zjawiska fałszowania żywności
  • Tomasz Rydel – Przybliż problematykę nielegalnych połowów ryb na Bałtyku
  • Hubert Skierkowski – Omów rolę mediów w kształtowaniu opinii społecznej odnośnie przestępczości żywnościowej
  • Weronika Szara – W jaki sposób podrabia się produkty z chronioną nazwą pochodzenia (na przykładzie sera Parmigiano Reggiano)
  • Alicja Szwacka – Wymień i omów główne obszary zagrożeń przestępczych w sektorze żywności

            Następnie prowadząca konkurs – mgr Adrianna Tymieniecka – zaprezentowała obecnym na audytorium studentom dwie, wyżej wspomniane monografie, z których zaczerpnięte zostały zagadnienia konkursowe, a członkowie SKNK „Vestigium” dokonali obliczeń wyników. Zwycięzcą IX edycji Konkursu Wiedzy z Kryminologii została Weronika Przebierała (30 pkt). Drugą lokatę zajęła Aneta Kowalewska (27 pkt). Trzecie miejsce przypadło Adriannie Dawidczyk (25,5 pkt). Zarówno laureaci jak i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Katedrę, które wręczył prof. Wiesław Pływaczewski. Zamykając konkurs Przewodniczący Komisji Konkursowej stwierdził, iż uczestnicy musieli zmierzyć się z wymagającą tematyką i poradzili sobie z nią znakomicie. Jednocześnie zapowiedział, że przyszłoroczna, jubileuszowa X edycja Konkursu Wiedzy z Kryminologii odbędzie się w rozbudowanej, ogólnopolskiej formie. Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie finalistów z pracownikami Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej.

Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie