Profesor Stanisław Łaniec

Szanowni Państwo,

z żalem informujemy, iż dotarła do nas wiadomość o śmierci Profesora Stanisława Łańca, emerytowanego pracownika Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Profesor Stanisław Łaniec urodził się w 1934 r. w Kukuciach na kresach ówczesnej Rzeczypospolitej. Tym ziemiom poświęcił większość swoich prac naukowych i popularnych. Do Polski przesiedlony w 1967 r., w trzy lata później jest już absolwentem historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (magisterium u dr. Adama Dygdały). W latach 1960–1968 nauczyciel szkół średnich w Olsztynie, potem w zatrudniony w Akademii Rolniczo-Technicznej. Od1975 r. pracował w olsztyńskiej WSP, by w 1980 r. powrócić na pięć lat na ART. Od 1985 na Wydziale Humanistycznym, pracował na przemian w Instytucie Historii, także w Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej. Od 1996 do 2003 r. kierował Katedrą Historii Polski i powszechnej XIX wieku w IHiSM. W 2004 r. profesor Stanisław Łaniec przeszedł na emeryturę z katedry dziennikarstwa.

Pan Profesor doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim w 1971 r. (promotor prof. Stefan Kieniewicz) na podstawie znakomitej pracy o kolejarzach w powstaniu styczniowym22, habilitował na UMK w 1992 r. Jest autorem 31 książek. W swoich badaniach zajmował się historią gospodarczą, kolejnictwem i rolnictwem oraz historią polityczną – zwłaszcza powstaniem styczniowym w Królestwie Polskim, na Litwie i Białorusi. Prof. Łaniec od 1957 r. był członkiem związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych Pana Profesora podamy w najbliższym czasie.

Instytut Historii
. ul. Kurta Obitza 1