Życie prywatne Polaków w XIX wieku "Wokół mody"

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego

zapraszają na

IV sesję naukowa

Życie prywatne Polaków w XIX wieku

„Wokół mody”

Olsztyn 20-21 czerwca 2016

Tematem przewodnim organizowanej konferencji jest szeroko pojęta moda. Chcemy zachęcić Państwa do przyjrzenia się życiu prywatnemu Polaków w XIX stuleciu przez jej pryzmat. Według definicji socjologicznej moda to jeden z regulatorów zachowania się jednostek w społeczeństwach nowoczesnych. Służy ona jako środek zarówno wyróżniania się z tłumu, jak i konformizmu w stosunku do wybranych grup. W przeciwieństwie do obyczaju (zwyczaju) moda jest bardzo zmienna – dąży nieustannie do zastępowania dawnych, tradycyjnych form nowymi. Nowe formy pochodziły z ośrodków uznawanych w danym czasie i miejscu za przodujące w tej lub innej dziedzinie. Rozwój mody ma źródła psychologiczne, społeczne i ekonomiczne, wpływ na modę miały prądy sztuce, ale też wydarzenia polityczne. W modzie, jak w zwierciadle, dostrzec można przemiany ról w rodzinie, w społeczeństwie, a także zmiany w polityce. Choć najczęściej jest ona kojarzona ze stylem, wyglądem zewnętrznym, sposobem ubierania się, to zachęcamy do spojrzenia na modę we wszelkich objawach życia zbiorowego. W tym kontekście moda będzie przejawem sposobów spędzania wolnego czasu, będzie wyznaczała kierunki podróży XIX-wiecznych Polaków, obejmie jadłospisy, wystrój wnętrz, czytelnictwo, formy aktywności fizycznej, terapie medyczne i niekonwencjonalne sposoby leczenia, wyznaczy mapy chętnie odwiedzanych salonów, traktierni, uzdrowisk, popularnych w danym okresie uczelni, pensji, uniwersytetów, klubów, towarzystw.

Proponowane zagadnienia:

-sposoby ubierania się, upiększania i prezentowania, jako wyraz panujących stylów i gustów w różnych warstwach społecznych

-ubiór jako nośnik przemian obyczajowych

-centra i peryferie mody

-literatura o modzie, czasopisma modowe

-moda jako przekaz społecznego niezadowolenia, kontestacji w realiach zaborowych

-moda w malarstwie i literaturze

-modna biblioteka

-modne przyjęcie, obiad, kolacja, diety – dyktat mody w kuchni

-gdzie się wybrać do „wód” – najpopularniejsze XIX-wieczne uzdrowiska

-teatr, opera, wernisaż, koncert, bal dobroczynny – jak modnie spędzić czas wolny?

-moda na zrzeszanie – towarzystwa, kluby, salony

-w opozycji do mody – indywidualiści, tradycjonaliści, nonkonformiści i ich odbiór w społeczeństwie, klasyka kontra ekstrawagancja

-modne terapie lecznicze, kosmetyki i kuracje upiększające

-gry salonowe, tańce, żywe obrazy, iluminacje, seanse spirytystyczne – wszystko, co musi się znaleźć podczas modnego spotkania towarzyskiego

-bliższe i dalsze podróże – miejsca, które trzeba odwiedzić

-modne wychowanie młodego pokolenia

-wystrój wnętrza XIX-wiecznego pałacu, kamienicy, mieszkania, domu wiejskiego

-tenis, bicykl, morskie kąpiele – moda na sport

-„obiekty westchnień” – sztandarowe, symboliczne, najbardziej rozpoznawalne elementy modnej garderoby poszczególnych okresów

-rzemiosło modowe – ewolucja produkcji, wzornictwa, kolorystyki, fasonów

-„sekrety kobiecej torebki”, czyli charakterystyka niezbędnika każdej elegantki

Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji prosimy przesłać na formularzu (drogą elektroniczną) do 30 kwietnia 2016 roku. Prosimy o dołączenie do formularza zgłoszeniowego krótkiego abstraktu referatu (do 2000 znaków). Opłatę konferencyjną w wysokości 300 zł (obiady, serwisy kawowe podczas przerw, materiały konferencyjne, uroczysta kolacja, dofinansowanie recenzowanej publikacji) należy wnieść do 31 maja 2016 roku na konto bankowe: 92 1030 1218 0000 0000 9113 2567 z zaznaczeniem w tytule przelewu: konferencja Życie prywatne oraz podaniem imienia i nazwiska.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do:

jaroslawkita@poczta.onet.pl dr hab. Jarosław Kita, prof. UŁ, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kamińskiego 27 a, 90-219 Łódź

mariakorybut@o2.pl dr Maria Korybut-Marciniak, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. K. Obitza 1, 10-725 Olsztyn

Obrady odbywać się będą w salach Wydziału Humanistycznego UWM (ul. K. Obitza 1 w Olsztynie). Noclegi zostały zarezerwowane w pokojach gościnnych UWM – DS. 10 przy ul. Czesława Kanafojskiego 3, nr tel. do Recepcji/Rezerwacji: (89) 523 33 29. Dalszej rezerwacji dokonują Państwo sami powołując się na hasło konferencji: Życie prywatne Polaków. Koszt pokoi: 1 – osobowy – 70 zł, 2-osobowy – 130 zł, 3-osobowy – 150 zł za jedną noc. Można również skorzystać z bazy noclegowej hotelu Hotel Park – cena noclegu ze śniadaniem dla uczestników konferencji wynosi 170 zł.

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego konferencji:

dr hab. Jarosław Kita, prof. UŁ                            dr Maria Korybut-Marciniak

Instytut Historii
. ul. Kurta Obitza 1