Igor Gumiński

Igor Gumiński - wydawca, prezenter TVP. Absolwent historii (2009)

Cel: Zrozumieć Świat

Jak w piaskownicy. Daj foremki, dam rowerek.

Trudno uwierzyć jak długo zajęło mi pojęcie tej Najważniejszej Prawdy. Od dziecka do trupa siedzimy w piaskownicy. Zasady są te same bez względu na lata. Zmieniają się tylko zabawki.

Szczerze

Nigdy nie miałem głowy do matematyki, mówili, to królowa nauk. Prawdę mówili, ale zrozumiałem to dopiero studiując historię.

Praktycznie

Jeśli chcesz budować mosty, auta, fabryki a może całe miasta, wybierz politechnikę. Jeśli chcesz być w tym mistrzem i wizjonerem, najpierw wybierz filozofię, historię, prawo… może łacinę?

Po co?

Po to by odkryć, zrozumieć, dowiedzieć się czego chcesz i co chcesz dać. To bezcenna wiedza choć trudna w wycenie.

Uniwersyteckie wykształcenie od zawsze było wykształceniem humanistycznym, od szkolenia zawodowców były i są wyższe szkoły zawodowe.

Historia uczy życia i lubi się powtarzać. To p­­odstawa rozumienia świata, zależności społecznych, gospodarczych, politycznych.

Często niedoceniana to wiedza i dla wielu, ścisłych, zbyt szerokie spojrzenie. Ale chciał nie chciał, gdzieś na końcu to My, Humaniści,ustalamy normy i prawo, ­­­tworzymy religie i państwa, wywołujemy wojny i rewolucje. Twórcy czołgów i samolotów też są potrzebni, ale…

Na koniec

Może nie zmienisz, ale jak zrozumiesz to już dużo.

­­

Instytut Historii