dr hab. Joanna Schiller-Rydzewska

Teoretyk muzyki, muzykolog, doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki, specjalność teoria muzyki. Zatrudniona na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim od 1997r., obecnie na stanowisku adiunkta. Kierownik Katedry Nauk o Sztuce i Wiedzy o Kulturze.

Prowadzi badania nad polską muzyką współczesną, szczególnie twórczością kompozytorów środowiska gdańskiego. Autorka książki: Augustyn Bloch - twórca, dzieło, osobowość artystyczna (Warszawa 2016). W latach 2012-2016 była redaktorem czasopisma naukowego „Ars inter Culturas". Jako krytyk muzyczny i publicysta współpracuje z dwumiesięcznikiem „Autograf" wydawanym przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki.

Stopnie naukowe:

• magister sztuki w specjalności teoria muzyki, praca magisterska pt. Sonaty fortepianowe Pierre'a Bouleza, promotor dr Teresa Błaszkiewicz; dyplom z wyróżnieniem. Praca uzyskała III Nagrodę na XI Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Akademii Muzycznych w roku 1998;
  • doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, dyscyplina nauk o sztuce, obroniony na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) 11.02.2008. Tytuł dysertacji: Augustyn Bloch - życie i twórczość, promotor prof. Marek Podhajski, recenzenci: prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Jagna Dankowska;
  • stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki, specjalność teoria muzyki nadany decyzją Rady Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu w dniu 7.01.2019 na podstawie cyklu prac: Geneza i współczesna tożsamość środowiska kompozytorskiego w powojennym Gdańsku. Recenzenci: dr hab. Halina Lorkowska, prof. AM; dr hab. Katarzyna Szymańska-Stułka, prof. UMFC; dr hab. Violetta Przech, prof.AM.

PUBLIKACJE W WYBORZE do pobrania