×

Chór Ars Vocale Instytutu Muzyki

dyrygent - dr hab. Katarzyna Bojaruniec, prof UWM


Chór mieszany ARS VOCALE jest kontynuatorem 40-letniej tradycji w działalności chóralnej kierunku muzycznego WSP, a od roku 1999 UWM. Rozpoczął swoją działalność pod kierunkiem prof. Lucjana Marzewskiego, a następnie prawie przez 10 lat działał pod dyr. prof. Józefa Wojtkowiaka („Optima Fide").

Chór odbył wiele koncertów w kraju i za granicą, wielokrotnie uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzyki chóralnej zdobywając nagrody i wyróżnienia. Nagrał wspólnie z innymi zespołami liczne utwory chóralne a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych, a także dokonał licznych prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej. Aktywnie i z powodzeniem uczestniczy
w licznych przedsięwzięciach muzycznych lokalnych i ogólnopolskich.

Chór Instytutu Muzyki spełnia swe podstawowe funkcje dydaktyczne, artystyczne i wychowawcze w całym procesie studiów na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej".

 

 • Od 1 października 2006 r. Chórem Ars Vocale dyryguje dr hab. Katarzyna Bojaruniec, prof. UWM.
 • W marcu 2007 r. na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy Chór zdobył II miejsce
  i Srebrny Dyplom oraz I wyróżnienie za najlepiej wykonaną kompozycję Mateusza Dębskiego „Crux fidelis".
 • W październiku 2008 r. Chór zdobył Złoty Dyplom na Festiwalu „Musica Liturgica" w Gnieźnie.
 • W listopadzie 2008 r. Chór zdobył Srebrny Dyplom w Ogólnopolskim XI Łódzkim Festiwalu „Cantio Lodzensis".
 • W kwietniu 2009 r. Chór Ars Vocale, przygotowany przez Katarzynę Bojaruniec, wykonał Missa solemnis C-dur KV 337 W. A. Mozarta z Chórem „Sine Nomine" z Ciechanowa oraz z Płocką Filharmonią Symfoniczną pod dyrekcją Tomasza Bugaja. Koncert odbył się w Bazylice Katedralnej
  w Płocku.
 • W dniach 9 - 13 grudnia 2009 r. Chór odbył tournee koncertowe w Niemczech (Weihnachtskonzert w Halle - aula Uniwersytetu i Querfurt- Burgkirche).
 • 11 maja 2010 r. w Kościele Garnizonowym w Olsztynie odbył się koncert w hołdzie Ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, podczas którego Chór „Ars Vocale" wykonał Mszę Polską
  „Bogu Rodzicę" Feliksa Nowowiejskiego (prawykonanie olsztyńskie).
 • 5 czerwca 2011 r. odbył się Koncert Plenerowy z udziałem Chóru Ars Vocale, połączonych chórów
  i orkiestry dętej będących uczestnikami VII Ogólnopolskiego Festiwalu im. F. Nowowiejskiego
  „O Warmio moja miła". Uczestnicy festiwalu w Hołdzie Papieżowi dokonali prawykonania utworu
  F. Nowowiejskiego „Hymnus Alumnorum Pontificii Collegii Polonici".
 • W kwietniu 2012 r. w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie Chór brał udział w koncercie poświęconemu pamięci Jana Pawła II. W programie "Missa Pro Pace" Wojciecha Kilara. Wykonawcy: Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, kilka połączonych chórów oraz soliści, pod dyr. Piotra Sułkowskiego.
 • W czerwcu 2012 r. Chór zdobył Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim VII Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae" w Ząbkach k/ Warszawy.
 • W maju 2013 r. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie Chór brał udział w 2 koncertach   filharmonicznych; w programie Carl Orff "Carmina Burana". Wykonawcy: Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, kilka połączonych chórów oraz soliści, pod dyr. Piotra Sułkowskiego.
 • 1 czerwca 2014 r. w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie podczas liturgii związanej z obchodami 15-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Chór Ars Vocale pod dyr. Katarzyny Bojaruniec wykonał Missa Universitas Lucjana Marzewskiego (prawykonanie).

 • 23 listopada 2014r. Prawykonanie utworu Lucjana Marzewskiego Po co żeśta na chór mieszany a cappella. Olsztyn, Sala Koncertowa PSM I i II st. koncert z okazji święta patronki muzyki „Cecyliada".

 • 02 czerwca 2015r. Prawykonanie utworu Lucjana Marzewskiego  Leć głosie po rosie na chór mieszany a cappella, Olsztyn, Sala Koncertowa PSM I i II st. XI Festiwal im. Feliksa Nowowiejskiego „O Warmio moja miła".

 • 14 czerwca 2015r. Chór Ars Vocale zdobył Dyplom Złotego Pasma oraz Nagrodę Specjalną (Puchar) Komisji Artystycznej na XL Jubileuszowym Wielkopolskim Święcie Pieśni i Muzyki w Rawiczu.

 • W dniach od 15 do 17 listopada 2016 r. Chór odbył tournee koncertowe w Wilnie (Litwa) w ramach projektu artystyczno - edukacyjnego związanego z obchodami Roku Nowowiejskiego „Feliks Nowowiejski- kompozytor z Warmii".

 • 24 listopada 2016r. w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, Chór brał udział w koncercie: „Portret muzyczny Feliksa Nowowiejskiego" w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. „Feliks Nowowiejski i jemu współcześni wobec idei XIX i XX wieku" organizowanej przez Wydział Sztuki i Instytut Muzyki UWM.

 • 25 listopada 2016r. Chór Ars Vocale wystąpił podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 45-lecia Instytutu Muzyki UWM.