Konferencja: Ciało, strój, biżuteria w kontekście przemian kulturowych, społecznych i politycznych pierwszej połowy XX wieku

Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
zaprasza w dniach 10 - 11 października 2016

na drugą ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową

pt. Ciało, strój, biżuteria

w kontekście przemian kulturowych, społecznych i politycznych
pierwszej połowy XX wieku

Jest to kontynuacja problematyki zainicjowanej w roku 2014, skoncentrowanej na zagadnieniach takich jak:
Ciało, strój, biżuteria:

• jako przekaźnik sygnałów definiujących osobę i czas,
  • jako kod z zapisem wyrażającym idee, światopogląd, mody,
  • jako system znaków określających tożsamość polityczną, społeczną, kulturową.

Problem trzech odrębnych zagadnień: ciała, stroju, biżuterii połączyliśmy razem aby na tle przemian kulturowych, społecznych i politycznych pierwszej połowy XX wieku, śledzić nie tylko ich wygląd ale też zachodzące między nimi relacje, nadawane im znaczenia, wywołane skutki, pełnione funkcje w życiu prywatnym pojedynczych osób ale też w życiu  zbiorowości.

Projektowany plan konferencji obejmuje panel otwierający oraz trzy panele szczegółowe poświęcone trzem tytułowy zagadnieniom: ciała, stroju, biżuterii.

dodatkowe informacje