konkurs Ulica Themesonow

Konkurs Ulica Themersonów po raz trzeci

Płocka Galeria Sztuki zaprasza wszystkich studentów i absolwentów wydziałów artystycznych do wzięcia udziału w III edycji konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie i dostarczenie do Galerii do trzech prac, wykonane w dowolnej technice rysunkowej (węgiel, ołówek, kredka, frotaż itp.) lub grafiki warsztatowej (linoryt, drzeworyt, akwatinta itp.), w formacie nie większym niż 100 x 70 cm.

Konkurs nawiązuje do organizowanego w Płocku od 2010 roku kilkudniowego Festiwalu Themersonów. Jest to impreza prezentująca sylwetki i twórczość urodzonego w Płocku poety, powieściopisarza, filmowca Stefana Themersona i jego żony Franciszki. W 2014 r. po raz pierwszy Płocka Galeria Sztuki zorganizowała konkurs plastyczny nawiązujący do twórczości tych wybitnych artystów - „Ulica Themersonów”. W tym roku zapraszamy do uczestnictwa w jego III odsłonie. Regulamin i karta zgłoszeniowa Konkursu, nad którym honorowy patronat objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, znajdują się na stronie internetowej Płockiej Galerii Sztuki www.plockagaleria.pl w zakładce edukacja/konkursy. Patronem medialnym konkursu jest Fundacja promocji sztuki „Niezła sztuka”.

Pochodzący z Płocka Stefan i jego żona Franciszka Themersonowie w swojej sztuce poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, projektowała scenografie i kostium. Jej mąż tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, napisał operę. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.

informacje na strone: