×

dr Zofia Antes

       Zofia Antes rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Społecznym Ognisku Muzycznym w rodzinnym mieście Pszczynie; następnie uczyła się pod kierunkiem mgr Ditlindy Czyż w Państwowym  Liceum Muzycznym w Bielsku-Białej. W latach 1992-98 studiowała pod kierunkiem prof. Czesława Stańczyka i prof. Pawła Skrzypka (fortepian) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Po ukończeniu studiów pianistycznych odbyła w Akademii Katowickiej dwuletnie studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.
        Pianistka była trzykrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. W 1997 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki; zdobyła również wyróżnienie Estrady Młodych XXXI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku; równocześnie przyznano jej Stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne.
        Zofia Antes występowała w kraju zarówno w programach recitalowych, kameralnych - współpracując między innymi z Kwartetem smyczkowym „Akademos" z Bytomia - jak i w koncertach symfonicznych, grając z wieloma polskimi orkiestrami filharmonicznymi, z którymi wykonywała koncerty fortepianowe Mozarta, Chopina, Schumanna i Rachmaninowa pod batuta takich dyrygentów jak Tomasz Bugaj, Jerzy Salwarowski, Zygmunt Rychert, Paul Elliott Cobbs, Billy Costello. Pianistka występowała również za granicą (Chorwacja, Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone).
       W 1998r. Zofia Antes rozpoczęła działalność pedagogiczną pracując jako asystentka prof. Pawła Skrzypka w ogólnopolskich i zagranicznych kursach interpretacji (miedzy innymi w Warszawskich Warsztatach Pianistycznych) oraz w założonym i prowadzonym przez prof. Pawła Skrzypka Gold Country Piano Institute w Nevada City w Kalifornii. Od września 1999 roku prowadzi klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie; równocześnie pracuje w Instytucie Muzyki Uniwesytetu Warmińsko-Mazurskiego na stanowisku adiunkta (przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Poznaniu w 2007 roku).
       Pianistka jest wykładowcą Warszawskich Warsztatów Pianistycznych, a także Zimowej Akademii Muzyki - warsztatów organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
       W grudniu 2018 roku wydana zostałą płyta z pieśniami Roberta Schumanna (cykle „Dichterliebe" i „Liederkreis"), którą artystka nagrała z tenorem Leszkiem Świdzińskim. W kolejnym roku planowane jest wydanie płyty z solowymi utworami fortepianowymi Johannesa Brahmsa (Klavierstucke op.118) a także  jego Sonatą f-moll na altówkę i fortepian op.120 ( partia altówki - Aleksandra Batog) nagranymi przez wytwórnię DUX.