1 marca 2016 r. w Instytucie Nauk Politycznych UWM rozpoczęła 2-miesięczny staż naukowy dr Natalia Minenkova z Narodowego Uniwersytetu Donieckiego. Staż jest realizowany dzięki Nagrodzie im. I Wyhowskiego.

Nagroda została ustanowiona w 2014 r. przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kilkanaście polskich uczelni i jednostek naukowych, w tym Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Tworzą one kapitułę tej Nagrody. W posiedzeniu Kapituły w 2015 roku, która przyznawała stypendia dla obecnych stypendystów (tylko dla dwóch z całej Ukrainy) wziął udział Prorektor ds. nauki UWM prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski.

Nagroda ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Uwzględnia także najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą.

Zainteresowania badawcze dr N. Minenkovej ogniskują się wokół transformacji ustrojowej Polski i Ukrainy w perspektywie porównawczej. Badaczka aktualnie jest habilitantką Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Dr N. Minenkowa jest także organizatorką „Klubu Polskiego”, działającego przy Narodowym Uniwersytecie Donieckim, promującego historię i kulturę Polski na Ukrainie.

Na zdj. dr Natalia Minenkova, z-ca Dyrektora INP prof. Marcin Chełminiak, opiekun naukowy stażu dr Tomasz Bojarowicz.

Aktualności PTNP

Źródła nie znaleziono