Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W dziale "plany zajęć"  umieściliśmy zaktualizowane plany dla pierwszych roczników.

 

Pokaz specjalny filmu dokumentalnego Rona Howarda „Odbudować Paradise” poprzedził debatę ekspertów „Zielony ład czy zniszczona ziemia” w czwartkowy wieczór podczas 7. edycji WAMA Film Festival.

Zagrożenia klimatyczne, ingerencja człowieka w naturę, a przede wszystkim szanse powodzenia Europejskiego Zielonego Ładu i przejścia na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym były tematami dyskusji nawiązującej do tegorocznego hasła festiwalowego: ŚWIADOMOŚĆ. Współorganizatorem wydarzenia była Komisja Europejska.

Rozmówcy zgodzili się, że najważniejsza jest inicjatywa obywatelska. Kluczowe w zmianie świadomości społecznej są małe przedsięwzięcia, które przyczynią się do zmiany codziennych nawyków i upowszechniania postaw proekologicznych. Podkreślono także znaczenie edukacji nie tylko wśród młodzieży, ale też kadry urzędniczej. Prof. Teresa Astramowicz-Leyk przypomniała, że obserwując protesty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zainicjowała powołanie na Warmii i Mazurach Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego. Start przedsięwzięcia opóźniła chwilowo pandemia COVID-19.

Biblioteka Instytutu Nauk Politycznych (ul. Szrajbera 11), czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15 ze stanowiskiem odbioru (obowiązuje zamówienie w systemie bibliotecznym) i zwrotu książek.

Zasady funkcjonowania Biblioteki Uniwersyteckiej zamieszczone są w Załączniku Nr 3 Zarządzenia Nr 82/2020 Rektora UWM.

W dn. 23-25 września w Agro-Bio-Tech Gembloux (Universite de Liege, Belgia) przebywał, w ramach ”Staff Mobility for Teaching” dr Benon Gaziński. Grupie doktorantów przedstawił on wykład: ”From Eastern Prussia to the Kaliningrad District: a military bastion or the grassroot Baltic Region cooperation?”.

Region Bałtyku zapisał się w dziejach dzięki bursztynowi, występującemu jedynie na południowym wybrzeżu (ok. 90% jego światowych zasobów znajduje się w regionie Kaliningradu). Ludy zamieszkujące ten obszar nie pozostawiły dziedzictwa pisanego, skąpe relacje zawdzięczamy zatem dawnym kupcom. Rodzimi mieszkańcy tych ziem, Prusowie, są ludem wymarłym (przyjmuje się, że ich język zanikł w XVI wieku), ale ich długotrwały opór przed brutalną ekspansją Zakonu Krzyżackiego dał niezbędny czas innym Bałtom, dzisiejszym Litwinom i Łotyszom, aby zorganizowali własne struktury państwowe i – dzięki przyjęciu chrześcijaństwa – uniknęli podobnego losu. Jest to godna uwagi lekcja z historii: pozostawanie w izolacji w imię źle rozumianej suwerenności stanowi – w zderzeniu z potężniejszymi i lepiej zorganizowanymi sąsiadami – zagrożenie dla przetrwania i narodowego bytu.

W wykładzie wskazano także na znaczenie współczesnych poszukiwań własnej tożsamości dla lokalnych społeczeństw Obwodu Kaliningradzkiego i Warmii i Mazur.

Bardzo miło nam zakomunikować, że Senat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w dniu 24 września b.r. podjął uchwałę w sprawie nadania dr. Markowi Butrymowi stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki socjologiczne.

Gratulacje !!!!

Podkategorie

Źródła nie znaleziono
Źródła nie znaleziono