Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Instytut Nauk Politycznych obchodzi 15-lecie istnienia

Z tej okazji wydaliśmy okolicznościową publikację

Zapraszamy do kupowania i czytania

W tym roku Instytut Nauk Politycznych UWM zacieśnił i poszerzył współpracę naukową z uniwersytetami w Tanzanii.

Prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski i dr hab. Degefe Gemechu wzięli aktywny udział w IV międzynarodowej konferencji na uniwersytecie Mwalimu Nyerere Memorial Academy in Dar es Salaam organizowanej także przez The Geographical Association of Tanzania pt. „The Dynamics of Space in Transforming Society: Options and Challenges” (26-28.09.2019). Prof. A. Żukowski przedstawił referat pt. “New South Africa and poverty reduction – context of gaining the Millennium Development Goals”, zaś , dr hab. D. Gemechu miał referat pt. “Dynamics of Internal Mobility Problems in Ethiopia: Factors and Consequences”. Poza tym prof. A. Żukowski prowadził panel pt. „Climate change and disaster dynamics and peace building”. Referaty mają być wydane w publikacji naukowej.

Jednodniowy pobyt na Zanzibarze (29.09.2019) został wykorzystany na spotkanie z JM Rektorem The State University of Zanzibar dr Zakia Mohammed Abubakar (w tamtejszej terminologii Vice Chancellor) oraz Prorektorem (Deputy Vice Chancellor) dr. Haroun Ayoub Maalim i Głównym Prawnikiem (Legal Officer) Fakih Mohammed Fakihem.

W trakcie godzinnego spotkania JM Rektor tamtejszego uniwersytetu podpisała umowę o współpracy - Memorandum of Understanding between The University of Warmia and Mazury in Olsztyn (Republic of Poland) and The State University of Zanzibar (United Republic of Tanzania). Rozmowy koncentrowały się na wspólnych ogniwach przyszłej współpracy – szczególne zainteresowanie wzbudziły następujące pola badawcze: biologia, biomedycyna, bioinżynieria, pedagogika i edukacja obywatelska. Omówiono też kwestie przyszłego grantu związanego z tematyką zmian klimatycznych i ich konsekwencji w ujęciu interdyscyplinarnym. Władze The State University of Zanzibar zainteresowane były także ofertą kształcenia na UWM w języku angielskim i podpisaniem umowy w ramach programu Erasmus Plus.

We wrześniu b.r. prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM, przebywał na pobycie naukowym w Armenii.

W dniach 13-14 września b.r. w Stepanakercie, stolicy Nagornego Karabachu (Republiki Artsakh) wziął udział w międzynarodowej konferencji pt. „The Past, Present and Future of the Armenian Statehood” (IV International Youth Scientific Conference). Ideą konferencji jest umożliwienie prezentacji wyników badań przez młode pokolenie badaczy z Armenii, a przede wszystkim magistrantów i doktorantów z uniwersytetów w Armenii i Nagornym Karabachu w połączeniu z możliwością dyskursu naukowego z doświadczonymi badaczami. W konferencji tej uczestniczyli naukowcy z Armenii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Polski i Francji, a także nieuznawanych państw tzn.: Nagornego Karabachu i Osetii Południowej.

Tematyka konferencji ogniskowała się wokół następujących tematów: Theoretical and practical issues of statehood; Armenia – Artsakh – Diaspora relations and pan-Armenian problems; Topical challenges of social and economic development of Armenia and the Republic of Artsakh; Issues of self-determination, formation and international recognition of the Republic of Artsakh; The origin of the Karabakh conflict and the process of its settlement; Recognition of the Armenian Genocide and the legal responsibility of Turkey; Socio-political development and problems of recognized and non-recognized Post-Soviet countries; Issues of constitutionalism establishment in recognized and non-recognized States; Perception and comprehension of the great Armenians’ heritage in our days.

W sumie, w ramach sesji plenarnej oraz następujących sekcji: sekcji politologii, sekcji historii, sekcji prawa, sekcji ekonomii oraz sekcji sztuki, literatury, dziennikarstwa i pedagogiki na konferencję zgłoszono 96 referatów. Prof. A. Żukowski wygłosił w sesji plenarnej referat pt. „The idea of cross-border cooperation and the socio-political and economic development in the post-Soviet states”. Następnie przewodniczył obradom sekcji politologicznej (21 referatów). Wraz z innymi gośćmi zagranicznymi wziął udział w konferencji prasowej. Poza tym spotkał się z Rektorem prof. dr hab. Donarą Gabrilyan i władzami rektorskimi Uniwersytetu Mesrop Mashtots w Stepanakercie, a po nim odbył spotkanie z kadrą i studentami. Nawiązał kontakt z dr. Avetikiem H. Harutyunyanem z Artsakh State University and Mesrop Mashtots University – publikacje w tamtejszym periodyku naukowym i członkostwo w tworzącym się tam think tanku zajmującym się problematyką nieuznawanych państw.

Uczestniczył także w spotkaniu w Stepanakercie z Prezydentem Republiki Artsakh Bako Sahakyanem, a także z Premierem tamtejszego rządu Grigorym Martirosyanem.

Dr Bronisław Bombała opublikował artykuł pt. Polish and Indian Model of Social Economy: Comparative Analysis w indyjskim czasopiśmie naukowym Indian Journal of Economics and Development (IJED).

Link do artykułu>>>

W specjalnym numerze biuletynu International Political Science Association Participation (Vol.42 no.1, August 2019), poświęconemu 26 Światowemu Kongresowi Nauk Politycznych IPSA ukazał się artykuł doktora Przemysława Piotrowskiego.

Zapraszamy do lektury.

Kolejne roczniki kończą studia w Instytucie Nauk Politycznych. Trwa gorący okres obron prac licencjackich i magisterskich na kierunkach politologia oraz bezpieczeństwo narodowe.

Jak widać na zdjęciu - studia kończą także czynni funkcjonariusze służb mundurowych.

Serdecznie gratulujemy!

Źródła nie znaleziono