Od 1 września br. prof. Teresa Astramowicz-Leyk przebywa na stażu naukowym w Geschwister-Scholl-Institut für Politikwissenschaft (GSI -Instytut Nauk Politycznych) Ludwig-Maximulians-Universität München (LMU) w Monachium (Bawaria).

Jest to najlepszy niemiecki uniwersytet i zajmuje 48 miejsce na liście szanghajskiej. Patronami GSI jest rodzeństwo Sophie i Hans Scholl, którzy byli członkami antynazistowskiej organizacji Biała Róża (Weiße Rose). W 1943 roku za kolportaż ulotek na terenie uniwersytetu monachijskiego zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano. Budynek, w którym mieści się GSI został zbudowany po II wojnie światowej. W nim to przez ponad czterdzieści lat miało siedzibę Radio Wolna Europa, z Rozgłośnią Polską. Wieloletnim dyrektorem był Jan Nowak-Jeziorański - legendarny „Kurier z Warszawy”.

Druga tura rekrutacji na studia rozpocznie się 6.09.2022 r. o godz. 00:00 a zakończy 15.09.2022 o godz. 15:00.

W ofercie mamy następujące kierunki studiów:

• Analityka i zarządzanie publiczne - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
  • Bezpieczeństwo narodowe - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
  • Socjologia - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
  • Bezpieczeństwo narodowe - studia pierwszego stopnia, niestacjonarne
  • Bezpieczeństwo narodowe - studia drugiego stopnia, stacjonarne
  • Politologia - studia drugiego stopnia, stacjonarne
  • Bezpieczeństwo narodowe - studia drugiego stopnia, niestacjonarne

Szczegóły na stronie IRK >>>

W dn. 28.08.2022 r. na zaproszenie J.M. Rektora UWM Prof. Jerzego Przyborowskiego odbyło się spotkanie Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka ze studentami z Ukrainy oraz liderami mniejszości ukraińskiej z naszego regionu.

W spotkaniu uczestniczyła także dr hab. prof. UWM Teresa Astramowicz-Leyk. Drugiej osobie w systemie politycznym Ukrainy miała okazję opowiedzieć o współpracy naukowej UWM z uniwersytetami ukraińskimi.

ilustacja artykułu

W minioną niedzielę prof. Teresa Astramowicz-Leyk zaprosiła ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza do udziału w VIII Polsko-Ukraińskim Forum Naukowym, które odbędzie się wiosną 2023 roku w Uniwersytecie Narodowym Politechnika Lwowska.

Pan ambasador chętnie przyjął zaproszenie. Wspominaliśmy też fakt, że pan ambasador uczestniczył w naszym Forum w 2017 roku, kiedy w ramach Okrągłego Stołu, wystawy i koncertu upamiętniliśmy 70 rocznicę przymusowych przesiedleń w ramach Akcji „Wisła”.

ilustacja artykułu

W dn. 24.08.2022 r. inicjatorka i koordynatorka współpracy WNS UWM z Uniwersytetem Narodowym Akademia Ostrogska dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM na zaproszenie Koordynatorki współpracy z UN AO prof. dr hab. Alły Atamanenko uczestniczyła w spotkaniu rekrutacyjnym kandydatów na studia w ramach umowy o podwójnych dyplomach.

Studenci otrzymali informacje o nauczaniu w INP UWM oraz o atrakcjach studenckich w naszym uniwersytecie. Byli także zainteresowani możliwością odbycia praktyk studenckich w samorządzie województwa. Niestety nie wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w spotkaniu z powodu alarmów przeciwlotniczych, jakich tego dnia w Ukrainie było szczególnie dużo. Mamy nadzieję, że studenci, którzy uczestniczyli w spotkaniu przekażą informacje swoim koleżankom i kolegom.

Spotkanie dotyczyło naboru na studia licencjackie na rok ak. 2022/2023.

2 2
4 4
8 8

W dniu 22.08.2022 r. koordynatorka współpracy WNS z ukraińskimi uniwersytetami Politechniką Lwowską oraz Akademią Ostrogską dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM spotkała się z Konsulem Generalnym Ukrainy w Gdańsku Oleksandrem Plodystyiem.

Podsumowano VII Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe, omówiono zaangażowanie świata naukowego w pomoc bohatersko broniącej się Ukrainie i wyznaczono najważniejsze cele współpracy naukowej w czasie trwającej wojny.

ilustracja artykułu

Zapraszamy do dyskusji panelowej pt. "Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego (1981)", w której wezmą:

• Stanisław Ciosek
  • Stanisław Gabrielski
  • Włodzimierz Mokrzyszczak
  • Franciszek Puchała

oraz historycy:

Krzysztof Dubiński, prof. Marek Jabłonowski, dr Włodzimierz Janowski, dr Grzegorz Majchrzak, dr Grzegorz Sołtysiak.

Spotkanie odbędzie się 5 lipca (wtorek) godz. 12.00 w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz zdalnie na platformie MS Teams (link).