Przy Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w roku akademickim 2011/2012 uruchomiono 3-letnie niestacjonarne studia doktoranckie w zakresie nauk o polityce. Powołanie tego typu studiów wynikało z realizacji założeń Procesu Bolońskiego dotyczącego kształcenia na poziomie III stopnia oraz rosnącym zainteresowaniem tego typu studiami nie tylko w Europie, Polsce, ale także w regionie warmińsko-mazurskim.

Kierownikiem studiów doktoranckich od ich powstania jest Prof. Sergiusz Wasiuta. Studia te są jedynymi tego rodzaju studiami niestacjonarnymi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Oprócz zajęć dydaktycznych z profesorami Instytutu Nauk Politycznych, Wydziału Nauk Społecznych oraz z innych Wydziałów Naszego Uniwersytetu doktoranci mają możliwość kontaktów naukowych i dydaktycznych z najbardziej uznanymi politologami w Polsce. Odgrywają oni pierwszorzędną rolę w rozwoju polskiej politologii. Należą nie tylko do wybitnych badaczy, ale także są znakomitymi dydaktykami.

Doktoranci z każdym z profesorów mieli 15 godzin zajęć z metodologii i teorii polityki w formie wykładów, konwersatoriów i warsztatów. Dotychczasowymi gośćmi na zajęciach u doktorantów byli następujący profesorowie (w porządku chronologicznym):

• Prof. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista od metodologii badań politologicznych (m.in. Autor wielokrotnie wznawianego podręcznika pt. „Wstęp do badań politologicznych”); badacz przemian cywilizacyjnych (seria wydawnicza „Cywilizacja i Polityka”); wyzwań globalnych; mniejszości narodowych i etnicznych, migracji i problematyki polonijnej, zwłaszcza na Kaukazie; w badaniach politologicznych jako jeden z nielicznych zajmuje się kwestiami prognostyki i etyki. Jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk (zastępca przewodniczącego).

• Prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, w kręgu Jego zainteresowań badawczych są: systemy polityczne (w tym rola grup interesu); systemy partyjne ze szczególnym uwzględnieniem instytucjonalizacji prawnej partii politycznych; instytucje i prawo europejskie za szczególnym uwzględnieniem europejskiego procesu decyzyjnego; Autor lub redaktor/współredaktor m.in. takich opracowań jak: „Społeczeństwo i polityka. Podstawy nauk politycznych”, „Encyklopedia Unii Europejskiej”, „Współczesne systemy polityczne”, „Studia europejskie. Zagadnienia metodologiczne”. Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW (1998-2001), Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. studenckich (2005-2008). Jest dyrektorem Instytutu Europeistyki WDiNP UW i członkiem Centralnej Komisji ds. Spraw Stopni i Tytułów.

• Prof. Grażyna Ulicka z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w problematyce współczesnej demokracji, w tym nowych ruchów społecznych, marketingu politycznego i systemu politycznego Francji (Autorka m.in. „Demokracje zachodnie: zasady, wartości, wizje”, „Nowe ruchy społeczne: niepokoje i nadzieje współczesnych społeczeństw”. Dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW (1999-2005), prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (2001-2004). Jest Przewodniczącą Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

• Prof. Andrzej Antoszewski z Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca współczesnych systemów politycznych, zwłaszcza Europy Środkowej i Wschodniej oraz teorii demokratyzacji. Autor i współautor monografii, podręczników, opracowań encyklopedycznych oraz artykułów poświęconych tematyce systemów politycznych (m.in. „Leksykon politologii”, „Demokracje Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie porównawczej”, „Systemy polityczne współczesnego świata”). Dyrektor Instytut Politologii UWr (1996-1999). Jest członkiem Centralnej Komisji ds. Spraw Stopni i Tytułów. Kolejnym gościem doktorantów (w maju b.r.) będzie Prof. Mirosław Karwat z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w teorii polityki, socjotechnice politycznej, podmiotowości politycznej i manipulacji politycznej (Autor m.in. monografii: „O złośliwej dyskredytacji. Manipulowanie wizerunkiem przeciwnika”, „Teoria prowokacji”, „Sztuka manipulacji politycznej”, „O karykaturze polityki”). Jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

20120425373

prof. Sergiusz Wasiuta i prof. Andrzej Chodubski

20120425373
20120425373 20120425373