18 grudnia 2022 roku w Raciborzu, podczas obchodów 100 rocznicy założenia Związku Polaków w Niemczech, prof. dr hab. Krzysztof Gładkowski otrzymał Medal Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. Józefa Gawliny.

W ten symboliczny sposób wyrażamy nasze uznanie dla Pana dorobku i zasług w dziedzinie nauki. Znaczący dorobek naukowy i osiągnięcia dydaktyczne oraz działalność społeczna wraz z doniosłym wkładem w kształtowanie tożsamości społecznej i budowanie nowoczesnego społeczeństw a obywatelskiego skłoniły Kapitułę do wyróżnienia Pana Medalem Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. Józefa Gawliny.
Szczególne uznanie wyrażamy za dorobek naukowy poświęcony dowartościowaniu osiągnięć nauki polskiej, historii śląskiego protestantyzmu, dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz stosunkom polsko-niemieckim, służący pojednaniu polsko-niemieckiemu.
Zainicjowanie Roku Jubileuszowego poświęconego Feliksowi Nowowiejskiemu to dla nas i Rodaków rozsianych po całym świecie szczególny akt umocnienia otwartej tożsamości narodowej i ochrony dziedzictwa kulturowego.

- napisano w liście gratulacyjnym.

medal

"27 sierpnia 1922 r. w Berlinie doszło do zjazdu przedstawicieli głównych organizacji skupiających polską społeczność w Niemczech. Tego dnia uchwalono statut organizacji, która przeszła do historii jako Związek Polaków w Niemczech (niem. Bund der Polen in Deutschland). Wśród inicjatorów jego powstania byli reprezentujący polską społeczność w Prusach Wschodnich prezes Towarzystwa Szkolnego w Olsztynie Jan Baczewski oraz Jan Kaczmarek z Bochum, współzałożyciel Polskiego Uniwersytetu Ludowego. Na pierwszego prezesa Związku Polaków w Niemczech wybrano Stanisława hr. Sierakowskiego. Brał on udział w organizacji plebiscytu na Warmii. W latach 1933-1939 organizacją kierował ks. Bolesław Domański (1933–1939), a od kwietnia do 1 września 1939 r. - Stefan Szczepaniak" (100. rocznica uchwalenia statusu Związku Polaków w Niemczech, https://niepodlegla.dzieje.pl/artykul/100-rocznica-uchwalenia-statusu-zwiazku-polakow-w-niemczech).

Aktualności PTNP

Źródła nie znaleziono