Dnia 29 stycznia 2015 r. studenci politologii II roku studiów magisterskich w ramach zajęć z „Dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur” wzięli udział w objeździe naukowym z prof. dr. hab. Krzysztofem Gładkowskim.

Zwiedzili główną siedzibę jednej z gałęzi rodu Lehndorffów – Pałac w Sztynorcie, najbardziej wartościowy barokowy zabytek na Mazurach oraz na terenach byłych Prus Wschodnich. Polsko–Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury podjęła działania mające na celu uratowanie tego obiektu oraz należącego do niego parku.

Studenci odwiedzili też Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie zapoznali się z ekspozycją muzealną, programem działania muzeum oraz wzięli udział w wykładzie kustosz, mgr Krystyny Jarosz z prezentacją multimedialną, na temat Kurta Obitza. W Giżycku studenci spotkali się z Wojciechem Markiem Darskim, który dzielił się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi najnowszej historii Mazur i Giżycka. Zwiedzili także niektóre zabytkowe miejsca w mieście.

gizycko
gizycko gizycko