Poniżej zamieszczamy wykaz prac dyplomowych obronionych w naszym Instytucie według nazwisk promotorów (w tym już nieżyjących lub niepracujących w INP).

Wykaz obejmuje prace magisterskie od 1994 roku, natomiast prace licencjackie od 2008 r.

 

Publikacje pracowników Instytutu wydane przez zewnętrzne wydawnictwa.

W roku 2011 Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Niniejsza publikacja obejmująca 5 tomów pod wspólnym tytułem Oblicze olsztyńskiej politologii jest formą upamiętnienia tego jubileuszu i jednocześnie próbą podsumowania działalności naukowo-badawczej Instytutu. Tom pierwszy poświęcony został historii Instytutu i poprzedzających go jednostek organizacyjnych. W tomie tym zamieszczono również wykaz pracowników Instytutu, krótkie noty biograficzne zmarłych pracowników oraz wykaz absolwentów. Tom drugi prezentuje działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i popularyzatorską Instytutu Nauk Politycznych w latach 2001-2010. W tomie tym znalazł się również wykaz publikacji pracowników Instytutu oraz wygłoszonych przez nich referatów. Trzy kolejne tomy zawierają studia i szkice politologiczne odzwierciedlające zainteresowania badawcze aktualnych pracowników Instytutu. W tomie trzecim zamieszczono studia i szkice z zakresu filozofii i teorii polityki, w czwartym – studia i szkice dotyczące problemów polskiej polityki, a w piątym - studia i szkice dotyczące spraw międzynarodowych.

Oblicze olsztyńskiej politologii. 10 lat Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

pod red. Janusza Filipkowskiego, Tomasza Gajowniczka, Beaty Kosiby i Danuty Radziszewskiej-Szczepaniak

"Forum Politologiczne" to seria (ISSN 1734-1698) wydawnicza Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie.

W zamierzeniu redaktora serii i rady programowej "Forum Politologiczne" ma być głosem środowiska olsztyńskich politologów oraz UWM i współpracujących ośrodków naukowych w dyskursie naukowym nad współczesnymi, w tym bieżącymi, problemami świata. Intencją jest poruszanie tych problemów, które są mało dostrzegane lub nie uwzględniane przez media masowe.

Numery "Forum" dostępne są w formie elektronicznej w bibliotece The Central European Journal Of Social Sciences And Humanities (CEJSH) oraz w Bibliotece Nauki CEON.

Dotychczas ukazały się następujące tomy:

Seria wydawnicza "Studia Politologiczne" (ISSN 1731-2299) stanowi realizację postulatów i aspiracji pracowników Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie. Seria ma prezentować rezultaty kongresów, sympozjów i paneli organizowanych przez INP oraz wyniki tematów badawczych podejmowanych indywidualnie i zespołowo przez pracowników Instytutu. Zamieszczane będą w niej nie tylko teksty naukowe pracowników Instytutu, ale też uczonych z innych ośrodków w kraju i zagranicą. Ponadto jej łamy będą udostępniane studentom. Mimo politologicznego charakteru serii, preferowana będzie interdyscyplinarna prezentacja problemów badawczych, uwzględniająca dorobek innych dyscyplin nauk społecznych, zwłaszcza socjologii, psychologii, antropologii, etnologii, prawa, ekonomii i historii - funkcjonujących na styku z politologią.

Zawody podzielone są na 3 części:

  • jednoetapowe zawody I stopnia (szkolne) - test pisemny z programu stałego
  • dwuetapowe zawody II stopnia (okręgowe) - test pisemny oraz pytania problemowe (część ustna), obie części z zakresu programu stałego oraz zmiennego
  • trzyczęściowe zawody III stopnia (centralne) - test pisemny, część ustna oraz quiz dla 9 najlepszych laureatów (wszystkie części z zakresu programu stałego oraz zmiennego).

Dodatkowo podczas zawodów centralnych organizowany jest Konkurs Oratorski o Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Głównego. Staje do niego trzech wylosowanych uczestników, którzy mają nie więcej niż 5 minut aby zaprezentować temat zmienny olimpiady. Ich wypowiedzi oceniane są przez specjalne jury.

Zawodnicy, którzy dostali się do trzeciego etapu mają zapewnione oceny celujące z wiedzy o społeczeństwie na koniec roku. Finaliści na świadectwie maturalnym (na poziomie rozszerzonym) otrzymują najwyższą notę z tego przedmiotu i zwolnieni są z jego zdawania oraz otrzymują wstęp na niektóre kierunki studiów (zgodnie z uchwałami poszczególnych uczelni).

Organizatorem jest Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który ma siedzibę na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorem na poziomie okręgowym jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Szczegóły na stronie Olimpiady.

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności służy popularyzacji wiedzy na temat systemu obronności Rzeczypospolitej Polskiej, powinności obronnych władz samorządowych, instytucji i obywateli. Promuje także idee powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej.

Strona Olimpiady.

"Strengthening the identity of the Baltic Sea Region borderlands.
Building cooperation for the youth"

Projekt jest realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Kłajpedzkim (Litwa), Uniwersytetem Łotwy w Rydze oraz Uniwersytetem Tartu (Estonia).

The project is implemented in partnership with the University of Klaipėda (Lithuania), the University of Latvia in Riga and the University of Tartu (Estonia).

“Baltijas jūras baseina valstu identitātes stiprināšana. Jauniešu sadarbības izveide”
Šo projektu līdzfinansē Baltijas jūras valstu padome.

„Baltijos jūros regiono pasienio identiteto stiprinimas. Bendradarbiavimo jaunimui kūrimas“
Projektas bendrai finansuojamas iš Baltijos jūros valstybių tarybos lėšų.

“Läänemere piirkonna piirialade identiteedi tugevdamine. Koostöö arendamine noorte jaoks”
Projekt viiakse ellu koostöös Klaipėda Ülikooli (Leedu), Läti Ülikooliga Riias ja Tartu Ülikooliga (Eesti).

logo