Po raz pierwszy w 50-letniej historii Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jej okręgowy etap odbył się w Olsztynie. Został on zorganizowany przez Instytut Nauk Politycznych naszego Uniwersytetu. Wcześniej uczniowie z regionu warmińsko-mazurskiego musieli na okręgowy finał tej Olimpiady dojechać do Gdańska bądź Bydgoszczy.

Tegorocznym tematem przewodnim Olimpiady jest "Bezpieczeństwo państwa". W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 427 uczniów z 33 szkół średnich z województwa warmińsko-mazurskiego. Do etapu okręgowego przeszło 38 uczestników z 19 szkół. W dniu 31 stycznia 2009 roku czekały na nich dwa etapy. W pierwszej części zmagali się ze sprawdzianem pisemnym, natomiast część druga obejmowała odpowiedź ustną, do udziału w której dopuszczonych zostało 20% osób z najlepszym wynikiem z części pierwszej. Komisja Okręgowa Olimpiady, podkreślając wysoki poziom przygotowania uczniów, wyłoniła 3 osoby, które będą reprezentować nasz region w zawodach centralnych 15 marca 2009 roku w Warszawie. Są nimi:

• Łukasz Zbyszyński - klasa III z IV LO w Olsztynie, opiekun mgr Zygmunt Krzymowski;
  • Karol Korszuń - kl. III z III LO w Elblągu, opiekun mgr Marek Nowosad;
  • Marek Duda - kl. III z ZSO w Orzyszu, opiekun mgr Jacek Foszczyński.

Każdy z uczniów i opiekunów otrzymał nagrodę książkową oraz gorący posiłek. Gratulujemy laureatom, uczestnikom i ich opiekunom!

Przewodniczący Komisji: dr hab., prof. UWM Arkadiusz Żukowski

Członkowie Komisji: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak, mgr Karolina Tybuchowska-Hartlińska.

Sekretarz Komisji: Janina Przewoźna

zdjecie0056