Projekt obejmuje także 2-tygodniową szkołę letnią w Olsztynie dla studentów z Kaliningradu, podczas której goście oprócz wykładów i warsztatów związanych z problematyką badań społecznych poznają nasz region, jego historię oraz znaczenia wspólnego dziedzictwa w życiu współczesnych mieszkańców. Uczestnicy grantu wydadzą również pierwszy numer periodyku naukowego poświęconego problemom transgranicznym. Żywią nadzieję, że uda im się go kontynuować. Odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, a naukowcy opublikują prace związane z tematem grantu.

Nasz Instytut już od wielu lat współpracuje z Bałtyckim Uniwersytetem Federalnym w Kaliningradzie. Prowadzimy badania naukowe na temat życia politycznego obwodu kaliningradzkiego, geopolitycznych uwarunkowań relacji polsko-rosyjskich czy Polonii w Kaliningradzie. Nasze stosunki układają się bardzo dobrze i nieustannie szukamy możliwości dalszych wspólnych działań - mówi dr Kotowicz. - Istotne dla nas jest także przełamywanie stereotypów i barier po obu stronach granicy szczególnie we wzajemnym postrzeganiu Polaków i Rosjan.

Projekt ma na celu z jednej strony analizę wzajemnej percepcji na naszym pograniczu, z drugiej zaś - wypracowanie mechanizmów, które pomagąją w walce z negatywnymi, niesprawiedliwymi stereotypami - dodaje dr Chełminiak.