Międzynarodowa konferencja naukowa:

II POLSKO-UKRAIŃSKIE FORUM NAUKOWE

Integracja europejska a tożsamość narodowa: wymiar instytucjonalny i wartości

12-13 maja 2016 roku, Lwów

W imieniu organizatorów: Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Humanistyki i Nauk Społecznych Państwowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska”, a także współorganizatorów, patronów honorowych i partnerów, pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, która w dniach 12-13 maja 2016 roku odbędzie się we Lwowie pod tytułem: II Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe. Integracja europejska a tożsamość narodowa: wymiar instytucjonalny oraz wartości.

Problematyka integracji europejskiej, jej instytucjonalny wymiar oraz wpływ na tożsamość narodową i sferę wartości stanowi istotne zagadnienie zarówno z punktu widzenia czyniącej dopiero starania o akcesję do Unii Europejskiej Ukrainy, jak również funkcjonującej w niej od 12 lat Polski. W kontekście potencjalnej ukraińskiej eurointegracji ważną rolę odegra dalszy rozwój sytuacji we wschodnich obwodach, a także przeprowadzenie reform niezbędnych nie tylko do realizacji tego celu, ale przede wszystkim do stabilizacji sytuacji w kraju. Problemy takie jak zadłużenie Grecji, brak jednolitego i solidarnego stanowiska państw UE wobec ukraińskiego kryzysu i Rosji, czy fala migracji z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej wraz z towarzyszącymi jej wewnątrzunijnymi napięciami, nakazują dostrzec również inne, mniej eksponowane oblicze eurointegracji. W ostatnim czasie o UE mówiono w Polsce głównie w kontekście obaw przed niekontrolowanym napływem uchodźców i imigrantów, zagrożeniem zatracenia własnej tożsamości, czy przed zamachami terrorystycznymi. Do tego należy dodać także ochłodzenie relacji na linii UE-Polska, oskarżenia o łamanie zasad praworządności kierowane pod adresem polskiego rządu przez instytucje europejskie oraz wszczęcie procedur kontrolnych w związku z kontrowersjami wynikającymi ze zmian w Trybunale Konstytucyjnym, służbie cywilnej oraz w publicznych mediach.

Do uczestnictwa w Forum zapraszamy naukowców, którzy w swoich badaniach podejmują nakreśloną problematykę, bądź kwestie korespondujące z nią.

Języki konferencji: polski, ukraiński, angielski

Opłata za uczestnictwo: 200 zł (płatne do 25.04.2016 roku). Koszty związane z pobytem (podróż, zakwaterowanie, wyżywienie poza programem konferencji) pokrywają sami uczestnicy. Organizatorzy udzielają wszelkich potrzebnych informacji oraz służą niezbędną pomocą.

Termin zgłoszeń: do 25.04.2016 roku Formularz zgłoszeniowy: http://goo.gl/forms/N5Bki4EpRF

Więcej szczegółów na temat konferencji, w tym listy informacyjne w 3 wersjach językowych, znajdą Państwo na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1737372456493789/, a także na stronie Polsko-Ukraińskiego Forum Naukowego na Facebooku: https://www.facebook.com/PUFN2015/

Wszelkie zapytania proszę kierować pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., poprzez wiadomość na Facebooku, bądź pod numerem telefonu przewodniczącego komitetu organizacyjnego: 513-738-733.