Od 2015 roku Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wraz z Instytutem Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” organizuje Polsko-Ukraińskie Fora Naukowe, które odbywają się na przemian raz w Olsztynie (nieparzyste) i raz we Lwowie (parzyste). Dokładamy starań, by konferencje naukowe, podczas których jest możliwość prezentowania wyników badań naukowców z Polski i Ukrainy łączyły się z oddziaływaniem na otoczenie społeczne. Dlatego w tych przedsięwzięciach naukowych uczestniczą dyplomaci, samorządowcy oraz przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej w Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Niestety VI PUFN z powodu pandemii odbyło się z rocznym opóźnieniem i zdalnie.

Ze względu na to, że 24 lutego 2022 roku Rosja poprzez swoją agresję w Ukrainie rozpoczęła drugą fazę wojny również VII PUFN odbędzie się online, ponieważ jako organizatorzy chcemy, by mimo wojny polsko-ukraińska współpraca naukowa nadal jednoczyła badaczy z naszych i innych państw. W dniach 19-20 maja 2022 roku w Olsztynie odbędzie się w trybie zdalnym VII Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Forum będzie: Polska i Ukraina we współczesnej Europie – dialog międzykulturowy – rola mniejszości narodowych – wyzwania i zagrożenia.

Szczegóły w załączniku [pdf]