STUDENCI KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO UCZESTNIKAMI MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI

W dniach 17-18 listopada 2022 roku odbyła się w Warszawie Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Wsparcie i rozwój pielęgniarstwa w Ukrainie – wyzwaniem dla społeczności pielęgniarskiej Europy” - ,,ПІДТРИМКА ТА РОЗВИТОК МЕДСЕСТРИНСТВА В УКРАЇНІ – ВИКЛИК ДЛЯ МЕДСЕСТРИНСЬКОЇ СПІЛЬНОТИ ЄВРОПИ”.

Zorganizowały ją Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami międzynarodowymi były: Rządowe Centrum Rozwoju Pielęgniarstwa przy Ministerstwie Zdrowia Ukrainy, Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) oraz Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN). Celem konferencji było stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz nawiązanie współpracy pomiędzy liderami pielęgniarstwa w Ukrainie, a środowiskiem pielęgniarskim w Polsce i w krajach sąsiedzkich UE. Na program wydarzenia złożyły się wykłady, wizyty studyjne, warsztaty specjalistyczne oraz komunikacyjno-terapeutyczne. Specjalnie na konferencję przybyło kilkadziesiąt pielęgniarek, reprezentujących większość obwodów objętej wojną Ukrainy.

Wykład inaugurujący pt. “Nursing in Ukraine in times of system transformation and during the war” wygłosiła dr Kateryna Balabanova, Dyrektor Rządowego Centrum Rozwoju Pielęgniarstwa przy Ministerstwie Zdrowia Ukrainy.

Dr Katerina Balabanova w swoim wystąpieniu zaprezentowała uczestnikom konferencji kilka prawdziwych historii, które usłyszała odwiedzając szpitale w de-okupacyjnych częściach kraju. Podkreślała, że to, co zobaczyła i usłyszała nie mieści się w świadomości normalnego człowieka. Zwłaszcza, gdy pojmie się, że dzieje się w centrum cywilizowanego świata, w centrum Europy.

W sesji plakatowej udział wzięły studentki kierunku pielęgniarstwo  Filii UWM w Ełku.  Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Anna Mirkowicz oraz Joanna Pawluczyk Przewodnicząca Studenckiego Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego zaprezentowały pracę pt. ,,Budowanie wizerunku zawodowego pielęgniarek wśród mieszkańców Ełku” poprzez działania prozdrowotne wśród społeczności Polsko-Ukraińskiej.

Wśród wielu ciekawych wystąpień studentki znalazły czas, aby osobiście poznać Organizatorów m.in. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego - dr n. o zdr. Grażynę Wójcik - Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego a także honorowych gości Paula De Raeve, Sekretarza Generalnego EFN z Brukseli i  Howarda Catton Dyrektora ICN w Genewie. Dla studentów pielęgniarstwa było to pierwsze wydarzenie, do którego się przygotowali pod kierunkiem nauczycieli akademickich dr n. med. Ewy Kupcewicz i mgr piel. Grażyny Piwko.