Rekrutacja
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Filia w Ełku
REKRUTACJA 2021/2022 rekrutacja.uwm.edu.pl
Studia stacjonarne(w tym oferta 30+)
1. ADMINISTRACJA - stacjonarne studia pierwszego stopnia (licencjackie, 6 – semestrów)
Administracja rządowa i samorządowa w województwie warmińsko-mazurskim zatrudnia najwięcej pracowników ze wszystkich branż społecznych i gospodarczych. Administracja wszelkich rodzajów i odmian będzie się rozrastać – wbrew deklaracjom niektórych polityków. W dobrze funkcjonujących państwach urzędników jest znacznie więcej w proporcji do liczby mieszkańców niż w Polsce. Chodzi o to, jak pracują urzędnicy i jak funkcjonują urzędy oraz inne instytucje. Powinni pracować doskonale. Doskonałych specjalistów w dziedzinie administracji przygotowuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku.
To bardzo atrakcyjne studia. Studenci poznają prawo i postępowanie administracyjne, tajniki budżetowania oraz zarządzania, w tym kierowania zespołami pracowniczymi, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Zdobywają wiedze o instytucjach polskich i unijnych, o prawach człowieka i obywatela, o opracowywaniu i wdrażaniu projektów społecznych i gospodarczych. Kształtują swoja kreatywność oraz etykę – niezbędna w pracy z ludźmi.
Na absolwentów administracji czeka praca:
- w administracji publicznej na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa;
- w administracji gospodarczej firm państwowych, samorządowych i prywatnych;
- w służbie cywilnej;
- w instytucjach pozarządowych, partiach politycznych, placówkach kulturalnych;
- w organach Unii Europejskiej.
2. Bepzieczeństwo wewnętrzne - stacjonarne studia pierwszego stopnia (licencjackie, 6 – semestrów)
Absolwent kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” jest przygotowany do działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Uzyskał wiedzę teoretyczną i praktyczną o czynnikach wpływających na jego stan. Poznał rodzaje zagrożeń, a także metody i środki zapobiegania tym zagrożeniom lub przynajmniej ich minimalizacji. Zdobył wiedzę o prawnych regulacjach w tym zakresie, o państwowych i samorządowych organach oraz innych podmiotach zajmującymi się kwestiami bezpieczeństwa.
Absolwent posiada przygotowanie do wykonywania zadań w jednostkach organizacyjnych odpowiadających za bezpieczeństwo wewnętrzne, jak: Wojsko Polskie (w tym Wojska Obrony Terytorialnej), Żandarmeria i Policja, Służby Specjalne, Straż Graniczna, Służba Celna, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Straż Ochrony Kolei, Służba Leśna, Straż Miejski (Gminna), Obrona Cywilna, Zarządzanie Kryzysowe, Ratownictwo Medyczne itp.
NOWOŚĆ W NASZEJ OFERCIE !!!!
3. Administracja studia II stopnia- stacjonarne studia II stopnia ( magisterskie, 4 semestry)
Program studiów ukierunkowany jest na kształcenie kadry nowoczesnych specjalistów administracji. Program nauczania łączy elementy wiedzy i ogólnej kultury prawniczej z konkretnymi umiejętnościami zawodowymi z dziedziny administracji. Studenci zdobywają umiejętność posługiwania się zaawansowaną wiedzą w zakresie prawa administracyjnego, budżetowania, zarządzania oraz funkcjonowania instytucji w Polsce i Unii Europejskiej. Zdobywają wiedzę umożliwiającą samodzielne rozwiązywanie problemów, organizowanie zespołów pracowniczych i kierowanie nimi, podejmowanie decyzji przy zachowaniu praw człowieka oraz zasad etycznych i prawnych, wykazywanie inicjatyw twórczych, a także opracowywanie i wdrażanie programów.
Absolwent jest przygotowany do:
- podjęcia zatrudnienia w administracji publicznej na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa;
- podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, wykazując się znajomością prawa i umiejętnością jego stosowania w praktyce.
- pełnienia kierowniczych funkcji w służbie cywilnej;
- podjęcia zatrudnienia w administracji publicznej na stanowiskach związanych ze stosowaniem i stanowieniem prawa;
- podjęcia zatrudnienia w przedsiębiorstwach prywatnych (podmioty gospodarcze), instytucjach pozarządowych, placówkach kulturalnych, organach partii politycznych, instytucjach krajowych;
- podjęcia zatrudnienia w przedsiębiorstwach i instytucjach współpracujących z krajami członkowskimi Unii Europejskiej i ich organami.
4. Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna- jednolite studia magisterskie ( 10 semestrów)
Oferta edukacyjna skierowana jest do osób, które są zainteresowane gruntownym przygotowaniem do wykonywania zawodu nauczyciela w placówkach edukacyjnych i prowadzenia zajęć wynikających z podstawy programowej w przedszkolu oraz w klasach I-III szkoły podstawowej. Celem kształcenia jest wzbudzanie i rozwijanie u studentów aktywności poznawczej, przygotowanie do podejmowania działalności pedagogicznej w środowisku społecznym. Studia dają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji zawodowych.
Absolwent będzie dysponował:
- podstawową wiedzą ogólnopedagogiczną, psychologiczną oraz szczegółową w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, niezbędnej do zrozumienia społeczno- kulturowego kontekstu edukacji
- umiejętnością samodzielnego realizowania pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej oraz konstruowania własnego rozwoju
- umiejętnością pełnienia funkcji lidera w środowisku lokalnym w zakresie wspomagania rozwoju dzieci w wieku wczesnoszkolnym
- gruntownym przygotowaniem merytorycznym i metodycznym do prowadzenia wszelkich form pracy z dzieci
- wiedzą i umiejętnością indywidualizowania procesu wychowawczo-dydaktycznego, rozpoznawania i zaspokajania szczególnych potrzeb rozwojowych dzieci,
- umiejętnością refleksyjnej analizy własnej praktyki zawodowej i doskonalenia jej we współpracy z innymi nauczycielami w szkole.
- kwalifikacjami nauczycielskimi i kompetencjami językowymi na poziomie B2+ Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego
Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę, m.in. w:
- placówkach wychowania przedszkolnego;
- klasach I-III szkoły podstawowej;
- świetlicy szkolnej
5. Pielęgniarstwo - stacjonarne studia pierwszego stopnia (licencjackie, 6 – semestrów)
Dyplom licencjata pielęgniarstwa uzyska absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwa, który:
1. W zakresie wiedzy będzie posiadał:
- szczegółową wiedzę z zakresu pielęgniarstwa;
- ogólną wiedzę z zakresu innych nauk medycznych;
- znajomość regulacji prawnych, norm etycznych i deontologii odnoszących się do wykonywania zawodu pielęgniarki;
2. W zakresie umiejętności będzie potrafił:
- korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpiecześtwa i wysokiego poziomu opieki;
- udzielać świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom;
- sprawować całościową i zindywidualizowaną opiekę nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym;
- samodzielnie wykonywać zawód, zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta, uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw;
- organizować prace własną;
- nawiązywać współpracę w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjować i wspierać działania społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.
Absolwenci będą przygotowani do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w spztalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opieuńczo-leczniczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznje, senatoriach, szkołak i jednostkach ratownictwa medycznego.
Absolwent pielęgniarstwa będzie mógł równiez prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług medyczno-pięlęgniarskich, poradnictwa w zakresie profilaktyki i edukacji medycznej.
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo będzie miał możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia.
Studiuj w Formule 30+
Oferujemy nowość na regionalnym rynku edukacyjnym – studia 30+ (40+ itd.) na kierunku kształcenia – administracja – na studiach I stopnia (studia 3-letnie licencjackie).
Jest to doskonała forma kształcenia dla osób, które zdały egzamin maturalny nieco wcześniej i z powodów zawodowych lub też rodzinnych nie zdążyły zrealizować swoich planów edukacyjnych. Dzisiaj, kiedy mają już ustabilizowaną sytuację zawodowo-rodzinną, mogą powrócić do realizacji tych planów.
Studia 30+ są to studia stacjonarne – czyli niepłatne – ze wszystkimi przysługującymi studentom dziennym prawami (stypendia socjalne, naukowe, wyjazdy zagraniczne itp.), tyle tylko, że zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i wieczornych (w powszednie dni tygodnia).
Na wszystkich kierunkach w formule 30+ obowiązują takie same zasady rekrutacji jak na tych samych kierunkach prowadzonych w trybie „normalnym”, tzn. konkurs świadectw na studiach I stopnia.
Aby zapisać się na studia 30+ wystarczy zarejestrować się w Systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.
Studiuj w formule 30+
Masz maturę od kilku lub kilkunastu lat ?
Myślisz o wyższym wykształceniu, ale brakuje czasu?
Wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Stworzyliśmy studia dla ambitnych, umożliwiające naukę w trybie popołudniowym i wieczorowym. Sam układasz swój plan zajęć.
Co zyskujesz?
- możliwość studiowania za darmo na wymarzonym kierunku, którego nie miałeś szansy podjąć wcześniej;
- poznanie wiedzy z zakresu wybranych dziedzin;
- poszerzenie kwalifikacji zawodowych i możliwości zatrudnienia;
- odkrywanie drogi zawodowej i nowych pasji;
- studiowanie w Ełku, z możliwością korzystanie z szerokiej oferty kulturalnej miasta;
- dyplom studiów wyższych I stopnia lub II na wybranym kierunku.
Zapraszamy serdecznie !!!