eGazeta

 • Dzieci z półkolonii podczas budowania domków dla owadów
  17/08/2022

  Dzieci z półkolonii zbudowały domki dla kortowskich owadów

  Uczestnicy wakacyjnych półkolonii na basenie uniwersyteckim postawili w Kortowie domki dla owadów.
 • prof. Mazur wśród zbóż na polu
  16/08/2022

  Zmarł prof. Teofil Mazur

  Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Teofil Mazur, dr h.c. multi, wybitny naukowiec, członek wielu gremiów opiniotwórczych. Był pierwszym absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, który w 1975 r. objął funkcję jej rektora. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 sierpnia 2022 r.
 • dr Radosław Sierocki na tle jeziora
  11/08/2022

  Koronawirus nie elektryzuje już społeczeństwa

  Od ponad dwóch lat wpływ na nasze życie codzienne ma koronawirus. Wydaje się, że od atmosfery dużego strachu przed nieznaną chorobą doszliśmy do momentu, w którym nauczyliśmy się z tym żyć. Dr. Radosława Sierockiego z Katedry Socjologii UWM pytamy, jak ten temat funkcjonuje teraz w społeczeństwie oraz w przestrzeni medialnej.
 • studenci oglądają coś na monitorze komputera
  10/08/2022

  Gra symulacyjna - nauka prawdziwa

  Komputerowe symulacje biznesowe, dostęp do profesjonalnych baz danych, urządzenia do śledzenia wzroku konsumentów - takie pomoce naukowe może teraz swym studentom oferować Wydział Nauk Ekonomicznych.
 • 08/08/2022

  Ewaluacja: osiem nowych dyscyplin z pełnią praw akademickich

  Aż osiem nowych dyscyplin naukowych na UWM uzyskało uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego po ostatniej ewaluacji. Oznacza to wyraźne podniesienie prestiżu naukowego Uniwersytetu.
 • Fot. materiały prasowe
  08/08/2022

  Absolwenci UWM 2022: Przemysław Piotrowski piosenką żegna się ze studenckimi czasami

  Od niedawna Przemysław Piotrowski jest magistrem prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Znacznie dłużej: człowiekiem z wielką muzyczną pasją. Absolwent UWM postanowił pożegnać się ze studenckimi czasami w nietypowy sposób. Nagrał piosenkę!
 • 05/08/2022

  Podnosi się poziom Bałtyku. Naukowiec z UWM tłumaczy, co to oznacza

  W ciągu ostatnich 200 lat poziom Bałtyku podniósł się o 23 cm, w tym aż o 17 cm w ciągu półwiecza! Tak wynika z badań prof. Kamila Kowalczyka z UWM. Czy to oznacza, że nasi potomkowie będą plażować w okolicy Elbląga, a Mierzeja Wiślana będzie łachą piachu w wielkiej Zatoce Gdańskiej?
 • Klaudia Oczachowska
  04/08/2022

  Absolwenci UWM 2022: Klaudia Oczachowska z pasją do antyku

  Klaudia Oczachowska w czerwcu skończyła interdyscyplinarne studia strategiczne i obroniła pracę magisterską zatytułowaną „Simul ut aemulos removeret. Morderstwo polityczne w czasach przewagi Argeadów i wojen diadochów 338-301 p.n.e.”. Teraz zamierza rozwijać swoje zainteresowanie starożytnością.
 • 04/08/2022

  Patent z UWM dla budownictwa

  Jest prosty w obsłudze, tani w produkcji i co najważniejsze – nie fałszuje danych. Prof. Robert Wójcik z UWM skonstruował i opatentował czujnik pomiaru wilgotności materiałów budowlanych, który wskaże, ile wody jest naprawdę w murze.
 • 02/08/2022

  Jezioro Długie w Olsztynie – przywrócone do życia przez naukowców z UWM

  Jeszcze 20 lat temu nikt by się tego w Olsztynie nie spodziewał: w środku lata w jeziorze Ukiel – sinice i zakaz kąpieli, a najlepszą wodą może się chwalić… Jezioro Długie. Dzięki dwóm pokoleniom naukowców z UWM ten niegdyś martwy akwen żyje i ma się coraz lepiej.

Strony