eGazeta

 • prof. Alicja Boroń
  25/11/2020

  "Cykliczne spotkania z nauką". Naukowcy z UWM popularyzują nauki biologiczne

  Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM realizują kolejny projekt edukacyjny. "Cykliczne spotkania z nauką" adresowane są do uczniów szkół średnich i mają szansę stać się edukacyjnym hitem. Pierwszych wykładów online słuchało ponad 200 osób.
 • rektor Jerzy Przyborowski
  24/11/2020

  Kongres przyszłości: jeśli rozwój to z UWM

  Tam, gdzie toczy się dyskusja na temat przyszłości Warmii i Mazur, tam nie może zabraknąć głosu UWM. Dlatego w IV Kongresie Przyszłości organizowanym przez „Gazetę Olsztyńską” biorą udział również przedstawiciele największej uczelni regionu.
 • uczestniczki olimpiady z 2018 r.
  23/11/2020

  Olimpiada wiedzy o rodzinie po raz piąty

  Zakończył się I etap 5. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie organizowanej przez Wydział Teologii UWM. W zmaganiach uczestniczyło ponad tysiąc uczniów szkół ponadpodstawowych. Na początku czekał na nich test z pytaniami dotyczącymi m.in. przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
 • energia wiatrowa
  23/11/2020

  Kryzys czy równowaga?

  Kryzys energetyczny może sprzyjać ograniczeniom emisji CO2. Truizmem wydaje się jednak stwierdzenie, że recesja ogranicza popyt na energię, w tym także tę wytwarzaną w elektrowniach opalanych węglem – twierdzi dr Michał Krzykowski.
 • Dr inż. Andrzej Lempaszek
  23/11/2020

  Wahadło dr. Lempaszka

  Pole magnetyczne: tej energii na Ziemi jest wszędzie pod dostatkiem i raczej jej nie zabraknie. W powieściach gatunku science fiction już od dawna pisarze wykorzystują je do podróży międzygalaktycznych i w czasie. Dr Andrzej Lempaszek wymyślił sposób, jak je wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej, a za jej pośrednictwem – ciepła.
 • Piotr Wałejko, przewodniczący RUSS
  21/11/2020

  Na czele RUSS UWM staje Piotr Wałejko

  Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM ma nowego przewodniczącego. Został nim Piotr Wałejko, dotychczasowy I wiceprzewodniczący. Wybory uzupełniające do RUSS odbyły się 20 listopada. Studenci głosowali online.
 • dr hab. Piotr Chlebowicz
  19/11/2020

  Broń palna na celowniku … kryminologów

  Nielegalny handel bronią i przemoc z użyciem broni palnej w Europie to zjawiska, które będzie badać Wydział Prawa i Administracji UWM, uczestnicząc w międzynarodowym projekcie badawczym.
 • zespół badawczy, 4 osoby
  18/11/2020

  Osiedla przyjazne, czyli jakie?

  To jest osiedle dla starszych ludzi - już za 3-4 lata będą tak mogli mówić deweloperzy, sprzedając komuś mieszkanie i będzie to prawda a nie reklama. To, że nie będą kłamać, będą zawdzięczać naukowcom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracującym nad uniwersalnym narzędziem do oceny osiedli.
 • prof. Iwona A. Ndiaye
  18/11/2020

  Prof. Iwona A. Ndiaye w jury festiwalu filmowego

  Prof. Iwona A. Ndiaye, literaturoznawczyni i tłumaczka z Instytutu Literaturoznawstwa UWM została jednym z jurorów XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rosyjska Zagranica”.
 • Studenci I roku psychologii podczas warsztatów
  17/11/2020

  Psychologia z prestiżowym certyfikatem EuroPsy

  Psychologia to nowy kierunek, uruchomiony w tym roku akademickim na Wydziale Nauk Społecznych UWM, ale już doceniony. Otrzymał prestiżowy certyfikat Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Psychologicznych EFPA - EuroPsy.

Strony