III KONFERENCJA SZKOLENIOWO - NAUKOWA

„Pielęgniarstwo - jako zawód, nauka i sztuka wobec współczesnych wyzwań” – to temat III Konferencji, która odbyła się 29 września 2022 roku w ełckiej Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydarzenie odbyło się w Uczelni po raz trzeci, bo od października studenci kierunku pielęgniarstwo kontynuują naukę już na III roku studiów. Konferencja to możliwość podzielenia się z lokalną społecznością doświadczeniami z obszaru nauki i dydaktyki. Organizatorami Konferencji byli:

• Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Filia UWM w Ełku, kierunek pielęgniarstwo,
  • Studenckie Koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Filia UWM w Ełku,
  • Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu,
  • CK Scanmed w Ełku.

Wśród znakomitych Gości obecna na Konferencji była mgr piel. Katarzyna Kosuda-Kasprzak Członek Prezydium Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie. Program Konferencji był bardzo interesujący. Dużą aktywnością wykazali się członkowie Studenckiego Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. Przewodnicząca SK PTP Joanna Pawluczyk zaprezentowała wybrane aktywności Koła, które związane były z czynnym udziałem w spotkaniach i imprezach masowych na terenie miasta Ełk poświęconych tematyce prozdrowotnej. Z kolei Anna Mirkowicz – przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu starała się zaszczepić ideę związaną ze ,,znajomością historii pielęgniarstwa, która daje poczucie przynależności, więzi i poczucia tożsamości zawodowej” i zaprezentowała zasoby Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego.

Nauczyciele akademiccy i czynne zawodowo pielęgniarki zaprezentowały prace m.in. o tematyce:

- Życie codzienne pielęgniarek w czasie pandemii SARS-CoV-2;

- Bezpieczne ręce personelu medycznego;

- Komunikacja terapeutyczna w pielęgniarstwie – mocne i słabe strony;

- Znaczenie terapii podciśnieniowej w leczeniu ran;

- Wyzwania współczesnego pielęgniarstwa w opiece długoterminowej.

Ważnym akcentem podczas Konferencji było przekazanie na potrzeby kierunku pielęgniarstwo przez CK Scanmed w Ełku trzech tablic informacyjnych – serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie podjęto dyskusję na temat pielęgniarstwa w regionie ełckim.

Można obejrzeć i wysłuchać relacje z konferencji:

Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Pielęgniarstwa

dr n. med. Ewa Kupcewicz