Akademia Młodego Ekonomisty

Zostań studentem Akademii Młodego Ekonomisty na Wydziale Nauk Ekonomicznych!

Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to program edukacji ekonomicznej skierowanej do uczniów szkół średnich województwa warmińsko-mazurskiego, prowadzony przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Program zajęć AME obejmuje 4 wybrane tematy. Każdy z nich jest realizowany w ramach trwającego 90 minut spotkania, na które składają się mini wykład i część warsztatowa. Problematyka zajęć koncentruje się wokół ciekawych zagadnień z zakresu ekonomii i zarządzania. Tematykę warsztatów do realizacji wybierają uczniowie wraz z nauczycielami. Zajęcia są realizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie lub na terenie szkoły. Średnia liczebność grupy wynosi 20-30 osób. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Uczestnicy Akademii otrzymują karty zaliczeń, a program kończy się wręczeniem certyfikatów i wyróżnieniem najlepszych uczestników. Zaliczenie zajęć uzyskują wszyscy uczniowie, którzy wezmą udział w co najmniej trzech zajęciach AME.

Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.

Akademia funkcjonuje od kwietnia 2017 roku. Inicjatorką i osobą czuwającą nad realizacją projektu od początku jego istnienia jest dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM, Prodziekan Wydziału.

Szkoły współpracujące w ramach AME:

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie

II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie

IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie

V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie

XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie

Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ełku

II Liceum Ogólnokształcące w Piszu

Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie

Propozycje warsztatów w AME:

1. Autoprezentacja – dr Justyna Witkowska
  2. Czas na pieniądz – dr Karol Wojtowicz
  3. Coaching – dr Waldemar Kozłowski
  4. Czy ekonomiści grają w gry? – dr Marcin Bogdański
  5. Efektywne zarządzanie czasem – dr Sylwia Stachowska
  6. Elementy zarządzania strategicznego – dr Marek Siemiński
  7. Jakie są korzyści z posługiwania się wspólną walutą (euro)? – dr Kamil Kotliński
  8. Kiedy grupa staje się zespołem, czyli sztuka efektywnej współpracy – dr Sylwia Stachowska
  9. Merchandising – sztuka prezentacji produktów – dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM
  10. Modele biznesu w zarządzaniu – dr Marek Siemiński
  11. Neuromarketing – dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM
  12. Podejmowanie decyzji – dr Sylwia Stachowska
  13. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej – dr Izabela Zabielska
  14. Przedsiębiorczość i zarządzanie projektami – dr Joanna Zielińska-Szczepkowska
  15. Przychody i koszty firmy – czyli jak policzyć swój zysk? – dr Kamil Kotliński
  16. Przywództwo i sztuka motywacji – dr Waldemar Kozłowski
  17. Skuteczna komunikacja – jak rozmawiać z ludźmi, aby osiągnąć swoje cele? – dr Magdalena Raczyńska
  18. Skuteczne negocjacje – dr Justyna Witkowska
  19. Twórcze rozwiązywanie problemów – dr Sylwia Stachowska
  20. Statystyka na wesoło – dr Małgorzata Grzywińska-Rąpca, dr Aleksandra Olejarz-Wahba

Zgłoszenia i informacje dotyczące Akademii Młodego Ekonomisty:

Koordynator AME - dr Sylwia Stachowska

sylwia.stachowska@uwm.edu.pl

HISTORIA AKADEMII MŁODEGO EKONOMISTY

Inauguracja pierwszej edycji „Akademii Młodego Ekonomisty” odbyła się 11.04.2017 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie. Oficjalnego otwarcia dokonał Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. Roman Kisiel, prof. zw. oraz Dyrektor II LO w Olsztynie mgr Krzysztof Wiśniewski. W uroczystości uczestniczyli również mgr Magdalena Korzeb, nauczyciel przedmiotu „Przedsiębiorczość”, organizator i opiekun grupy 32 słuchaczy pierwszej edycji Akademii (chętnych było dwukrotnie więcej), oraz dr Tomasz Wierzejski, Prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, który wręczył wszystkim młodym adeptom ekonomii karty zaliczeń. Najważniejszą osobą w tym dniu była jednak dr Izabela Zabielska, prowadząca pierwszy warsztat pt. „Prowadzenie własnej działalności gospodarczej”. Zajęcia miały charakter praktyczny, angażujący wszystkich uczniów.

Projekt Akademii wpisuje się w strategiczny cel Wydziału Nauk Ekonomicznych, jakim jest propagowanie wiedzy ekonomicznej na Warmii i Mazurach, oraz pozwala na zapoznanie się młodzieży z regionu z ofertą i atutami naszego Wydziału.