Akademia Młodego Ekonomisty

Zostań studentem Akademii Młodego Ekonomisty na Wydziale Nauk Ekonomicznych

Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to program edukacji ekonomicznej skierowanej do uczniów szkół średnich prowadzony przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Program zajęć AME obejmuje 4 wybrane tematy. Każdy z nich jest realizowany w ramach trwającego 90 minut spotkania, na które składają się mini wykład i część warsztatowa. Problematyka zajęć koncentruje się wokół ciekawych zagadnień z zakresu ekonomii i zarządzania. Tematykę warsztatów do realizacji wybierają uczniowie wraz z nauczycielami. Zajęcia są realizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie lub na terenie szkoły. Średnia liczebność grupy wynosi 20-30 osób. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Uczestnicy Akademii otrzymują karty zaliczeń, a program kończy się wręczeniem certyfikatów i wyróżnieniem najlepszych uczestników. Zaliczenie zajęć uzyskują wszyscy uczniowie, którzy wezmą udział w co najmniej trzech zajęciach AME. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne. Akademia funkcjonuje od kwietnia 2017 roku.

Szkoły współpracujące w ramach AME:

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie

II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie

V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie

XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie

Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod znaku Rodła w Olsztynie

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ełku

II Liceum Ogólnokształcące w Piszu

Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie

Propozycje warsztatów w AME:

1. Autoprezentacja – dr Justyna Witkowska
  2. Czas na pieniądz – dr Karol Wojtowicz
  3. Coaching – dr Waldemar Kozłowski
  4. Czy ekonomiści grają w gry? – dr Marcin Bogdański
  5. Efektywne zarządzanie czasem – dr Sylwia Stachowska
  6. Elementy zarządzania strategicznego – dr Marek Siemiński
  7. Jakie są korzyści z posługiwania się wspólną walutą (euro)? – dr Kamil Kotliński
  8. Kiedy grupa staje się zespołem, czyli sztuka efektywnej współpracy – dr Sylwia Stachowska
  9. Merchandising – sztuka prezentacji produktów – dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM
  10. Modele biznesu w zarządzaniu – dr Marek Siemiński
  11. Neuromarketing – dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM
  12. Podejmowanie decyzji – dr Sylwia Stachowska
  13. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej – dr Izabela Zabielska
  14. Przedsiębiorczość i zarządzanie projektami – dr Joanna Zielińska-Szczepkowska
  15. Przychody i koszty firmy – czyli jak policzyć swój zysk? – dr Kamil Kotliński
  16. Przywództwo i sztuka motywacji – dr Waldemar Kozłowski
  17. Skuteczna komunikacja – jak rozmawiać z ludźmi, aby osiągnąć swoje cele? – dr Magdalena Raczyńska
  18. Skuteczne negocjacje – dr Justyna Witkowska
  19. Twórcze rozwiązywanie problemów – dr Sylwia Stachowska
  20. Statystyka na wesoło – dr Małgorzata Grzywińska-Rąpca

Zgłoszenia i informacje dotyczące Akademii Młodego Ekonomisty:

Koordynator AME - dr Sylwia Stachowska

sylwia.stachowska@uwm.edu.pl

HISTORIA AKADEMII MŁODEGO EKONOMISTY

Inauguracja pierwszej edycji „Akademii Młodego Ekonomisty” odbyła się 11.04.2017 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie. Oficjalnego otwarcia dokonał Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. Roman Kisiel, prof. zw. oraz Dyrektor II LO w Olsztynie mgr Krzysztof Wiśniewski. W uroczystości uczestniczyli również mgr Magdalena Korzeb, nauczyciel przedmiotu „Przedsiębiorczość”, organizator i opiekun grupy 32 słuchaczy pierwszej edycji Akademii (chętnych było dwukrotnie więcej), oraz dr Tomasz Wierzejski, Prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, który wręczył wszystkim młodym adeptom ekonomii karty zaliczeń. Najważniejszą osobą w tym dniu była jednak dr Izabela Zabielska, prowadząca pierwszy warsztat pt. „Prowadzenie własnej działalności gospodarczej”. Zajęcia miały charakter praktyczny, angażujący wszystkich uczniów.

Projekt Akademii wpisuje się w strategiczny cel Wydziału Nauk Ekonomicznych, jakim jest propagowanie wiedzy ekonomicznej na Warmii i Mazurach, oraz pozwala na zapoznanie się młodzieży z regionu z ofertą i atutami naszego Wydziału.