DYDAKTYKA
studia I stopnia

Instrukcja

dla studentów Specjalności nauczycielskiej w zakresie języka angielskiego,  dotycząca praktyki programowo-metodycznej odbywanej w szkołach podstawowych

 

Praktyka stanowi istotny element przedmiotu: metodyka nauczania języka angielskiego i jest jedną z form zajęć dydaktycznych podlegających kontroli i ocenie. Niezaliczenie praktyki jest równoznaczne z niezaliczeniem przez danego studenta semestru studiów.

 

Cele i zadania praktyki:

W toku odbywania praktyki student-praktykant powinien:

  • obserwować lekcje w szkole i sporządzać raporty z tych obserwacji zgodnie z zaleceniami nauczyciela metodyki.
  • przeprowadzić samodzielnie co najmniej 40 lekcji (łącznie podczas praktyki śródrocznej i ciągłej)
  • dokonywać konfrontacji posiadanej wiedzy z praktycznym jej zastosowaniem,
  • doskonalić swoje umiejętności nauczycielskie w naturalnych warunkach pracy szkoły,
  • pogłębiać znajomość pracy nauczyciela przedmiotu i nauczyciela - wychowawcy,
  • rozwijać zainteresowania pracą dydaktyczno - wychowawczą szkoły oraz różnymi formami pracy pozalekcyjnej,
  • dostrzegać i rozwijać różnorodne problemy natury dydaktycznej i wychowawczej;

 

Sprawy organizacyjne:

1.      Praktyka programowo-metodyczna obejmuje 150 godzin, w tym śródroczna trwa w semestrze IV i V po 2 lekcje tygodniowo oraz praktyka ciągła (po II roku studiów) we wrześniu - 3 tygodnie (30 godzin tygodniowo - razem 90 godzin).

2.      Student zgłasza się w wyznaczonej szkole w pierwszym dniu praktyki 20 minut przed pierwsza lekcją. Student przedstawia się Dyrektorowi szkoły oraz szkolnemu opiekunowi praktyki.

3.      Student zobowiązany jest prowadzić Dziennik Praktyk, w którym zamieszcza opis obserwowanej lub prowadzonej lekcji - zgodnie z wymaganiami nauczyciela metodyki.

4.      W czasie odbywania praktyki, student podporządkowuje się wszelkim poleceniom Dyrektora Szkoły i szkolnego opiekuna praktyki. Student przestrzega też obowiązujących w danej szkole zasad dyscypliny pracy.

5.      Praktyka studentów II roku filologii angielskiej w semestrze IV polega na obserwowaniu lekcji prowadzonych przez nauczyciela-opiekuna praktyki (2 godziny tygodniowo). Studenci zobowiązani są do zapisywania swoich obserwacji w sposób określony przez nauczyciela metodyki. W V semestrze studenci odbywają zajęcia próbne, czyli prowadzą lekcje. Każda lekcja prowadzona przez studenta powinna być poprzedzona konsultacją ze szkolnym opiekunem praktyki w celu przedyskutowania przedstawionej w scenariuszu koncepcji lekcji i jej tematu oraz związanego z nią doboru treści i metod. Akceptacja scenariusza lekcji i sposobu jej przeprowadzenia przez nauczyciela-opiekuna jest zezwoleniem na jej przeprowadzenie. Nauczyciele-opiekunowie wypełniają protokół hospitacyjny i przekazują go nauczycielowi metodyki na UWM.

6.      Studenci po II roku studiów odbywają we wrześniu praktykę ciągłą (3 tygodnie) w  szkołach podstawowych i pod nadzorem nauczyciela - szkolnego opiekuna praktyki, który czuwa nad prawidłowym ich przebiegiem. Procedura prowadzenia lekcji jak w punkcie 5.

7.      W czasie trwania praktyki ciągłej student powinien przeprowadzić co najmniej 30 lekcji, ponadto powinien prowadzić obserwacje lekcji prowadzonych przez nauczyciela-opiekuna, brać udział w lekcjach wychowawczych i zajęciach pozalekcyjnych - za zgodą Dyrektora Szkoły i szkolnego opiekuna praktyki.

8.      Student zapoznaje się z tygodniowym planem lekcji, oraz Statutem Szkoły, Regulaminem Szkoły, Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania i innymi dokumentami szkolnymi, które powinien znać każdy nauczyciel zatrudniony w danej szkole.

9.      W przypadku niewłaściwego zachowania studenta-praktykanta (nieprzestrzeganie regulaminu, absencja, itp.) szkoła powinna możliwie szybko zawiadomić o tym nauczycieli metodyki: mgr. Czesława Kińskiego, 10-725 Olsztyn, ul. Kurta Obitza 1, tel. (089) 535 20 12.

 

Warunkiem zaliczenia praktyki jest przedłożenie:

  • Dziennika Praktyk z pozytywną opinią opiekuna praktyki.
  • Dokumentacji wymaganej przez nauczyciela, który prowadzi zajęcia z metodyki nauczania języka angielskiego.

Zaliczenia i wpisu do indeksu dokonuje nauczyciel metodyki z Katedry Filologii Angielskiej  na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.