UWM – liderem międzynarodowego konsorcjum

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został liderem międzynarodowego projektu Universities for Future Work Skills 2020, którego budżet przekracza milion złotych. Kluczową rolę w przygotowaniu projektu i organizacji konsorcjum pełnili pracownicy Wydziału Nauk Ekonomicznych: dr Bogdan Włodarczyk, który objął funkcję kierownika projektu oraz dr Marek Szturo, który będzie pełnił rolę jednego z ekspertów przedsięwzięcia. Partnerami w projekcie są uczelnie zagraniczne: Romanian American University – Rumunia, Haute école de la province de Liège – Belgia, Universidad de Vigo – Hiszpania, Instituto Politecnico Do Porto – Portugalia oraz firmy konsultingowe: Infalia private company – Grecja (MŚP) i Método Estudios Consultores SLU – Hiszpania (MŚP).

Celem projektu jest zwiększenie szans absolwentów uniwersytetów na zatrudnienie poprzez rozwijanie umiejętności miękkich wśród studentów i nauczycieli akademickich zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim. Projekt koncentruje się na:

• przygotowaniu programu szkoleń w zakresie rozwoju umiejętności miękkich wśród studentów i nauczycieli akademickich opartych na zapotrzebowaniu zmieniającego się europejskiego rynku pracy,
  • zwiększaniu świadomości studentów w zakresie potrzeby ciągłej pracy nad swoimi umiejętnościami miękkimi,
  • zwiększenie współpracy pomiędzy europejskimi szkołami wyższymi, oraz przedsiębiorcami z Unii Europejskiej.

W ramach projektu przewidziane są następujące zadania:

• badanie europejskiego rynku pracy – przedsiębiorców oraz nauczycieli akademickich i studentów w zakresie zapotrzebowania i świadomości podnoszenia umiejętności miękkich jako elementu zwiększającego konkurencyjność na europejskim rynku pracy,
  • identyfikacja wśród studentów i kadry nauczycielskiej luki kompetencyjnej w umiejętnościach miękkich,
  • identyfikacja istniejących najlepszych praktyk w obszarze umiejętności miękkich na poziomie europejskim i światowym,
  • opracowanie szkolenia z rozwoju umiejętności miękkich, w tym innowacyjny kurs on-line (36 godzin),
  • przeszkolenie 80 studentów z uczelni partnerskich w zakresie potrzebnych umiejętności miękkich,
  • zwiększenie potencjału uczelni uczestniczących w programie do prowadzenia kursów rozwoju umiejętności miękkich - szkolenie nauczycieli akademickich (16 osób),
  • rozszerzenie współpracy między środowiskiem akademickim a praktyką gospodarczą (przedsiębiorcami i szeroko rozumianym otoczeniem biznesu),
  • zaangażowanie przedsiębiorców z krajów partnerskich na każdym etapie realizacji projektu od identyfikacji i analizy potrzeb umiejętności miękkich poprzez opracowanie, wdrożenie i ocenę szkolenia dla studentów i pracowników dydaktycznych,
  • przekazanie informacji (organizacja konferencji) władzom szkół wyższych, środowisku studentów, nauczycieli akademickich i przedsiębiorców o wynikach projektu.

W programie będzie zaangażowanych ok. 200 osób (studentów, nauczycieli akademickich, przedsiębiorców) z 6 krajów UE. Informacja o realizacji projektu i jego efektach za pośrednictwem mediów dotrze do społeczności akademickiej i środowiska biznesu UE. Projekt realizowany będzie w terminie 01.09.2018 – 28.02.2021.