Studenckie wizyty studyjne we Włoszech

Studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych aktywnie biorą udział różnych formach kształcenia. Jedną z nich są wjazdy studyjne do przedsiębiorstw produkcyjnych. W tym semestrze odbyły się już dwie wizyty, obie w regionie Trydentu we Włoszech. W dniach 17-21 kwietnia wizytę odbyli studenci kierunku Zarządzania, a w dniach 8-12 maja kierunku Ekonomia.

Studenci Zarządzania w pierwszej kolejności odwiedzili firmę Manica Spa w Rovereto z branży chemicznej. Zajmuje się ona zaawansowaną technologicznie produkcją środków ochrony roślin na bazie miedzi. Jej rozbudowany dział R&D obejmuje między innymi winnicę, w której testowane są nowe produkty. W zeszłym miesiącu Manica weszła na rynek Polski - otworzyła biuro handlowe w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie zagłębili się w fascynujący świat małych owoców w firmie Sant'Orsola oraz równie interesującej formy prawnej jej funkcjonowania (spółdzielnia) i wynikających z tego wyzwań i korzyści. Nie mniej ciekawa okazała się ostatnia wizyta w start-upie VAIA, który łączy wrażliwość na otoczenie, innowacyjność oraz kreatywność, a to wszystko podlane spora dawką ciekawego marketingu.

Plan wizyt studentów Ekonomii był wspólny w odniesieniu do firm  Sant'Orsola oraz VAIA, jednakże pierwsza wizyta odbyła się w Dana Mechatronics Technology Center, która jest częścią globalnej korporacji. Dowiedzieliśmy się tam, że dla pracowników Centrum nie ma zagrożeń, są tylko możliwości. Na koniec studenci Ekonomii mogli ponownie poznać perspektywę rozwiązań spółdzielczych, a nawet jeszcze wyższy poziom ich skomplikowania, tj. gdy spółdzielnia jest elementem spółdzielni innych spółdzielni. Brzmi jak magia, ale działa. Wszystko to po to, aby każdy koncentrował się na tym co robi najlepiej. Poznaliśmy proces produkcji win w Cantina Lavis w każdym jego etapie.

We wszystkich firmach spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem. Każda z nich była inna, na innym etapie rozwoju, jednak wszystkie były niezwykle interesujące. Poznaliśmy ich Prezesów, którzy żyją swoimi firmami, a praca jest ich pasją. Nie bali się trudnych pytań, wręcz przeciwnie, z każdym kolejnym widać było radość, bo mogli dzielić się tym co stworzyli, rozwijali. Poznaliśmy historię, teraźniejszość oraz perspektywy rozwoju ich firm. Mieliśmy okazję podyskutować, jak ostatnie wydarzenia, jak Covid-19, wojna na Ukrainie, czy rosnące napięcie między USA i Chinami wpływają na ich działalność. Bardzo ciekawy wątek naszych dyskusji dotyczył roli spółdzielczości i lokalnego patriotyzmu w rozwoju włoskiej przedsiębiorczości.

Podsumowując, oba wyjazdy były niezwykle interesujące i rozszerzyły nam znacznie perspektywy i o to w tych wyjazdach chodzi. Czekamy na kolejne z dużą niecierpliwością i równie dużymi oczekiwaniami.

Wyjazdy zrealizowane zostały w ramach projektu pn. Uniwersytet Wielkich Możliwości – program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania, nr POWR. 03.05.00-00-Z201/18 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.