Konferencja "Efektywne zarządzanie organizacją przy wsparciu audytu wewnętrznego"

21 kwietnia 2023 r. w Centrum Konferencyjno-Ekspozycyjnym Stara Kotłownia odbyła się Konferencja pod honorowym patronatem JM Rektora, prof. Jerzego Przyborowskiego, której myślą przewodnią było „Efektywne zarządzanie organizacją przy wsparciu audytu wewnętrznego".

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.  Konferencja zgromadziła 96. uczestników -  przedstawicieli gmin, administracji skarbowej, podmiotów prywatnych, przedstawicieli uczelni wyższych oraz 10 prelegentów. Konferencję uroczyście otworzyli Prof. UWM, Mariola Grzybowska-Brzezińska, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Maciej Piołunowicz, Wiceprezes Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.

fot. Szymon Nitkowski

Obrady przebiegały trzyetapowo i zostały podzielone na trzy sesje. W pierwszej udział wzięli: Maciej Piołunowicz (IIA Polska), który podjął próbę odpowiedzi na pytanie Jak audyt zmienia kulturę organizacji? Następnie głos zabrał Prof. UWM Krzysztof Krukowski, Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości, odnosząc się do tematyki ,,Wielowymiarowych postaw wobec zmian organizacyjnych pracowników organizacji publicznych”. Sesję zakończyła prezentacja Sebastiana Burgemejstera, członka Zarządu IIA Polska na temat ,,Cyberzagrożeń”. Przedstawiciel Instytutu Audytorów Wewnętrznych zwizualizował uczestnikom Konferencji ,,Co ich czeka i jak się do tego przygotować”. Moderatorem pierwszej sesji była dr Anna Bartoszewicz z Katedry Finansów WNE.

W sesji drugiej miały miejsce cztery wystąpienia prelegentów. Jako pierwszy zabrał głos Tomasz Ziajka (NETTOM) przybliżając temat ,,Zarządzania incydentem wycieku danych”. Następnie Ewelina Wójcik  z Wolters Kluwer Polska wskazała: "Jak wykorzystać narzędzia IT w rozwoju systemu kontroli zarządczej oraz wspieraniu pracy audytora wewnętrznego?" Temat "Wyzwania dla ochrony danych osobowych w dobie postępującej cyfryzacji" zaprezentował Michał Cupiał (SAFE ID). Na zakończenie drugiej sesji dr Romana Kawiak-Ciołak, Dyrektor Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznejw COI odniosła się do zagadnienia "Audytu wewnętrznego jako narzędzia podnoszącego efektywność systemu kontroli zarządczej" prezentując studium przypadku w tym zakresie. Moderatorem drugiej sesji był Marcin Dublaszewski – Koordynator Warmińsko - Mazurskiego Koła Regionalnego IIA Polska.

Trzecia sesja obejmowała trzy wystąpienia. Pierwsze dotyczyło "Rachunku kosztów jako instrumentu usprawniania procesu rozliczeń za zadania zlecone w JST". Tematykę w tym zakresie poruszył Prof. WAT, Artur J. Kożuch z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie). Następnie Piotr Rybicki (Nadzór Korporacyjny) odniósł się do problematyki "Nadzoru właścicielskiego w spółkach komunalnych". Sesję trzecią zakończyło wystąpienie Olgi Petelczyc  (Arte Audit) na temat "ESG – stare problemy, nowe wyzwania.”. Moderatorem sesji trzeciej był Wojciech Polakiewicz – Koordynator Koła Branżowego Audytorów Wewnętrznych Jednostek Administracji Publicznej IIA Polska.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem i dyskusją uczestników, którą poprowadzili organizatorzy - dr Anna Bartoszewicz i Marcin Dublaszewski.Jednocześnie wyrazili oni nadzieję, iż Konferencja w zakresie audytu, zainicjowana współpracą podjętą przez Wydział Nauk Ekonomicznych z Instytutem Audytorów wewnętrznych stanie się wydarzeniem cyklicznym. Tak duże zainteresowanie Konferencją pokazało, iż audyt wewnętrzny jest zagadnieniem wciąż aktualnym i obecnym w wielu różnych organizacjach.