XIX Warmińskie Seminarium Hagiologiczne (2024)

pt. Święty Jan Nepomucen w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna)

Termin: 6 listopada 2024 r.

Miejsce: Wydział Teologii UWM w Olsztynie, ul. Hozjusza 15, Polska

Forma: hybrydowa

Wydział Teologii UWM w Olsztynie zaprasza do czynnego udziału w seminarium hagiologicznym, pt. „Święty Jan Nepomucen w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna)”.

Będzie to już dziewiętnaste seminarium dedykowane świętym. Włącza się ono w projekt badań hagiologicznych na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Skupia specjalistów historyków, historyków sztuki, teologów, literaturoznawców, muzykologów, kulturoznawców, religioznawców oraz medioznawców. Hagiologowie pochylają się nad sylwetkami i duchowością świętych kobiet i mężczyzn, żyjących w różnych epokach, narodach i reprezentujących różne stany. Badania są prowadzone interdyscyplinarnie, z uwzględnieniem szerokiego zakresu źródeł, w których są obecne ślady kultu i pamięci o świętych.

Zachowując ciąg badań, w dniu 6 listopada 2024 roku na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbędzie kolejne seminarium hagiologiczne, tym razem uwaga badawcza będzie skupiona na Świętym Janie Nepomucenie – męczenniku i świętym Kościoła katolickiego. Był on czeskim duchowym, kanonikiem i wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej.

Zapraszamy do wspólnego pochylenia się nad kwestiami:

  • miejsce Świętego Jana Nepomucena w źródłach historycznych, teologicznych, literackich, artystycznych, muzycznych, mediach itp.,
  • muzyka,
  • kult,
  • kultura duchowa,
  • ikonograficzne przedstawienia Świętego.

Zapraszamy historyków, historyków sztuki, teologów, literaturoznawców, muzykologów, kulturoznawców, religioznawców, medioznawców, ekumenistów. Zaproszenie kierujemy także filozofów, socjologów, psychologów, pedagogów i wszystkich tych, którzy w obszarze swoich źródeł badawczych znajdują elementy dotyczące różnych aspektów świętości.

  • Termin zgłoszenia udziału: 31 maja 2024 r.
  • Termin zgłoszenia tematu: 31 sierpnia 2024 r.
  • Kontakt: WSH-WT@wp.pl

W imieniu organizatorów: Dr Ewelina M. Mączka

Olsztyn, 14 listopada 2023 r.