MODUŁ JĘZYKOZNAWCZY
W skład modułu językoznawczego wchodzą następujące przedmioty:
Studia pierwszego stopnia (studia licencjackie):
wstęp do językoznawstwa, gramatyka opisowa języka niemieckiego, wiedza o akwizycji i nauce języków, proseminarium językoznawcze, historia języka niemieckiego, gramatyka kontrastywna
Studia drugiego stopnia (studia magisterskie):
językoznawstwo stosowane, metodologia badań językoznawczych, komunikacja interkulturowa, wykład monograficzny: wstęp do psycholingwistyki, zajęcia specjalizacyjne: lingwistyka tekstu, zagadnienia akwizycji języków, nowe trendy w językoznawstwie
Cel zajęć:
Celem zajęć wchodzących w zakres modułu językoznawczego jest wyposażenie studenta w podstawową wiedzę jak i umiejętności praktyczne w zakresie językoznawstwa ogólnego i stosowanego w oparciu o ustalenia językoznawstwa germańskiego.
Treści kształcenia obejmują:
- wiedzę z zakresu poszczególnych działów lingwistyki takich jak m.in.: fonetyka i fonologia, morfologia, słowotwórstwo, składnia, lingwistyka tekstu, socjolingwistyka, pragmalingwistyka, semantyka, leksykografia, języki fachowe, glottodydaktyka, translatoryka.
- wiedzę z zakresu metodologii językoznawstwa, m.in.: językoznawstwo wśród innych nauk, nauka humanistyczna czy przyrodnicza, cechy specyficzne badań humanistycznych.
- wiedzę na temat rodzajów gramatyk i poszczególnych dyscyplin lingwistycznych.
- wiedzę z zakresu glottodydaktyki jako nauki o akwizycji języka, kształcenia językowego w polskim systemie edukacji i w polityce europejskiej, poznawczych i społecznych uwarunkowań akwizycji języka ojczystego, wpływu czynników indywidualnych na akwizycję języka drugiego/obcego
- wiedzę na temat metodologii językoznawstwa historycznego, etapów rozwoju języka niemieckiego, wpływu j. niemieckiego na inne języki europejskie oraz innych języków (w tym także języka polskiego) na język niemiecki.
- wiedzę na temat metodologii badań kontrastywnych
- wiedzę z dziedziny socjolingwistyki, pragmalingwistyki, psycholingwistyki, lingwistyki tekstu i lingwistyki kontrastywnej.
- wiedzę na temat komunikacji interkulturowej
- wiedzę z dziedziny najnowszych kierunków badań lingwistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem mediolingwistyki