Katedra Filologii Germańskiej UWM

tel. (89) 524 63 26 lub tel. (89) 524 65 35

Od 01.01.2015 Kierownik Katedry Filologii Germańskiej

Stopnie naukowe i zawodowe

1998 – Ukończenie studiów filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z tytułem magistra filologii germańskiej; tytuł pracy magisterskiej: „Deutsche Funktionsverbgefüge in kontrastiver und didaktischer Sicht

2004 – Nadanie tytułu doktora nauk humanistycznych przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; tytuł rozprawy doktorskiej: „Einfluss der Halbpräfixe auf die Bedeutung und die Valenz der deutschen Verben“ („Wpływ półprzedrostków na znaczenie i walencję czasowników niemieckich”).

25.03.2014 - Nadanie decyzją Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwo, specjalność: językoznawstwo germańskie.

Tematyka badań

Dziedziny naukowe: Językoznawstwo, morfologia, semantyka, translatoryka, nauczanie języków obcych, słowotwórstwo, słowotwórstwo z obcymi elementami

W zakresie słowotwórstwa, podobnie jak w wielu innych dziedzinach nauki, naszego życia widoczne są różne zmiany, innowacje, nowe tendencje. W moich najnowszych badaniach koncentruję się nad tendencjami w niemieckim słowotwórstwie, zmianami, jakie w nim zachodzą oraz wpływem obcych modeli słowotwórczych na współczesne słowotwórstwo języka niemieckiego. Głównym elementem moich badań są tzw. Mischbildungen, hybride Bildungen (wyrazy mieszane, hybrydy, „twory niemiecko-obcojęzyczne”). Moje badania skupiają się przede wszystkim na udziale obcych elementów w słowotwórstwie w języku niemieckim.

Lista publikacji

Stan: 30.08.2019