Filologia Germańska UWM

GALERIA ABSOLWENTÓW —  EWA KALISZUK

Studia na Kierunku Filologia Germańska ukończyła w 2001 r. i rozpoczęła pracę jako nauczyciel germanista w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie pokonując kolejno wszystkie stopnie nauczycielskiego awansu zawodowego aż do stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego. W okresie pracy w ZSGS odbyła ponad sto form doskonalenia zawodowego, w tym uzyskała tytuł Egzaminatora Języka Niemieckiego OKE w Łomży pełniąc następnie funkcję weryfikatora prac maturalnych, a w późniejszym czasie przewodniczącej zespołu egzaminatorów. Ukończyła kurs trenerski w zakresie TOC – Theory of Constraints for Education i studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą. Była m.in. autorką programu nauczania oraz materiałów dydaktycznych do nauczania języka niemieckiego zawodowego w ZSGS oraz pakietów edukacyjnych z zakresu języka niemieckiego zawodowego do nauczania modułowego dla szkół gastronomicznych. Po krótkim okresie pełnienia w tej szkole funkcji p.o. wicedyrektora wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie i funkcję tę pełniła pięć lat. Jako dyrektor wdrożyła projekty modernizujące kierowaną przez nią szkołę na łączną kwotę prawie 30 mln zł, wprowadzając nowe zawody do oferty edukacyjnej szkoły, zapoczątkowała kształcenie dualne i szeroką współpracę z lokalnym rynkiem pracy. W uznaniu podjętych działań na rzecz rozwoju szkoły w styczniu 2018 r. została powołana do Ogólnopolskiej Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Ministrze Edukacji Narodowej, a następnie do Wojewódzkiej Rady Dyrektorów przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty.

W lutym 2019 r. została powołana na III Zastępcę Prezydenta Olsztyna zajmując się od tego momentu już szeroko pojętą edukacją w mieście Olsztynie, zdrowiem, polityką społeczną, sportem i współpracą z organizacjami pozarządowymi. W roku 2020 ukończyła zorganizowany przez IBD Business School w Warszawie kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych poszerzając swoją wiedzę m.in. w zakresie prawa gospodarczego, publicznego i prywatnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek kapitałowych oraz prawa gospodarczego UE. W roku 2022 uzyskała dyplom studiów podyplomowych Collegium Humanum na kierunku MBA. W ostatnim czasie pełniła funkcję przewodniczącej zespołów ds. opracowania kluczowych dokumentów dla Miasta Olsztyna: Strategii Rozwoju Miasta – Olsztyn 2030+ oraz Gminnego Programu Rewitalizacji 2030+.

W czerwcu 2022 r. została I Zastępcą Prezydenta Olsztyna. Swoją dotychczasową drogę zawodową, z której jest dumna, zawdzięcza podjętym przemyślanym decyzjom przed laty.

Jest dumna z ukończonych studiów na kierunku Filologii Germańskiej i twierdzi, że to właśnie te studia zawiodły ją dziś tak wysoko.

FILOLOGIA
GERMAŃSKA