Platforma BigBlueButton Filii UWM w Ełku w nowej odsłonie

Zakończone zostały prace związane z aktualizacją systemu wideokonferencyjnego Filii UWM w Ełku. Platforma BigBlueButton, z wersji 2.2, została zmieniona do najnowszej wersji - 2.5. Pozwala to na prowadzenie zajęć na żywo z rozbudowaną interakcją. Szczególnie przydatną, nową funkcjonalnością jest dostępność panelu z danymi statystycznymi. Prowadzący spotkanie (wykładowca) może obserwować udział oraz zaangażowanie wszystkich studentów podczas całej sesji. Pulpit nawigacyjny analizy aktywności zapewnia wykładowcy podgląd na żywo (aktualizacja co 10 sekund) takich parametrów jak: data oraz godzina dołączenia studenta do spotkania, łączny czas używania przez niego mikrofonu oraz kamerki, liczba napisanych wiadomości, dodanych emotikonów, podniesionych rąk, aktualna liczba uczestników (online/offline), udzielone odpowiedzi w ramach prowadzonych ankiet. Wśród nowych opcji dot. pracy w podgrupach (Breakout Rooms) jest możliwość ustawienia przez wykładowcę nazw podgrup oraz wydłużania czasu pracy. Ponadto, podczas włączania kamerki w pokoju spotkań można wybrać i ustawić wirtualne tło. W związku z aktualizacją platformy BBB do wersji 2.5, opracowywana są przewodniki (format videocastów), które będą dostępne z początkiem nowego roku akademickiego.

Należy podkreślić, że kluczową zaletą platformy BBB jest to, że wykładowca nie musi tworzyć grup i dopisywać uczestników. Wystarczy, że założy pokój, a studenci - poprzez link - automatycznie mają dostęp. Nie ma konieczności instalowania oprogramowania w komputerze, laptopie lub smartfonie.

Platforma BigBlueButton jest wykorzystywana w naszym kraju m.in. przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Ponadto, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią (http://www.uwm.edu.pl/elk/aktualnosci/filia-uwm-w-elku-poszerza-oferte-ksztalcenia-o-rozwiazania-sfery-vrar), platforma kształcenia zdalnego LMS ILIAS Filii UWM w Ełku jest aktualizowana z wersji 6.3. do najnowszej wersji 7.13. Zostanie oddana do użytku jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.