Katedra Kryminologii i Kryminalistyki we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Działań na Rzecz Osób Potrzebujących Pomocy DROGA w Olsztynku oraz Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinie "Arka" w Olsztynie serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Europejska Dyrektywa o ofiarach przestępstw – stan aktualny i perspektywy wdrożenia jej zapisów w Polsce", która odbędzie się w dniu 2 czerwca 2025 r. (poniedziałek) w godz. 9.30-14.00 w Auli Cytrynowej Centrum Konferencyjnego UWM.
Konferencja naukowa "Europejska Dyrektywa o ofiarach przestępstw – stan aktualny i perspektywy wdrożenia jej zapisów w Polsce"
30/05/2025VII Ogólnopolski Kongres Penitencjarny w Popowie, 21-23 maja 2025
30/05/2025Pracownicy Katedry Kryminologii i Kryminalistyki WPiA UWM w Olsztynie wzięli udział w Ogólnopolskim VII Polskim Kongresie Penitencjarnym w Popowie (21-23 maja 2025) organizowanym pod tytułem: „Więzienie o ludzkim obliczu”. Kongres objęty był honorowym patronatem: Ministra Sprawiedliwości, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Laboratorium Behaviour in Crisis Lab Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyło w nim ponad 150 osób - ekspertów, teoretyków i praktyków - sędziów, kuratorów sądowych, przedstawicieli organizacji rządowych i pozarządowych, naukowców reprezentujących krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe, więzienników, przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, parlamentu, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego. Naszą Katedrę reprezentowali Pan profesor dr hab. Wiesław Pływaczewski, Pani dr hab. Monika Kotowska, prof. UWM oraz Pani dr Joanna Narodowska
Konferencja Polsko-Amerykańska
27/05/2025Katedra Kryminologii i Kryminalistyki gości jako visiting professor prof. Chrisa Eskridge reprezentującego University of Nebrasca-Lincoln oraz American Society of Criminology. W związku z powyższym serdecznie zaprasza do udziału w dwóch wykładach otwartych, które odbędą się w dniu 28 czerwca 2025 r. (środa) w auli C -1.01 o godz. 8.00 ("Juvenile Crime Prevention") oraz godz. 9.45 ("Criminological Theory"), a także do udziału online w Polsko-Amerykańskiej Konferencji Naukowej "Contemporary dimensions of violence: theoretical and research approaches", która odbedzie się tego samego dnia w godz. 13.00-16.00 na platformie Google Meet (meet.google.com/zcj-nkgq-kzr).
XII Zjazd Katedr, Zakładów, Pracowni, Laboratoriów, Zespołów Kryminalistyki oraz IX Międzynarodowy Sympozjum Naukowy Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego
26/05/2025W dniach 21-23 maja 2025 r. na bazie Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się XII Zjazd Katedr, Zakładów, Pracowni, Laboratoriów, Zespołów Kryminalistyki i Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz IX Międzynarodowy Sympozjum Naukowy Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego pt. „Kryminalistyka z perspektywy ćwierćwiecza XXI stulecia”. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, a cześć referatów była wygłaszana w języku angielskim. W wydarzeniu czynny udział wzięli prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski, dr hab. Magdalena Zubańska, dr hab. Denis Solodov, prof. UWM. Wygloszone w ramach Zjazdu i Sympozium referaty będą opublikowane w formie rozdziałów w monografii wieloautorskiej w prestiżowym, wysokopunktowanym (min 200 pkt według listy MNiSW) wydawnictwie naukowym. Tematy wystąpień naszych kolegów oraz księga abstraktów są dostepne po rozwinięciu niniejszej wiadomości.
Konferencja CEPOL w Rzymie, 25-27 Marca 2025
08/04/2025Dr hab. Denis Solodov, prof. UWM wziął udział w międzynarodowej konferencji CEPOL pt. "Tackling the world of High-Risk Criminal Networks (HRCN)" wygłaszając referat na temat "Interviewing Cooperating Witnesses in Organized Crime Cases in Poland: Lessons to Learn from the Mendez Principles on Effective Interviewing for Investigations and Information Gathering". Konferencja odbyła sie w dniach 25-27 Marca 2025 w Rzymie, Lido di Ostia na bazie Szkoły Policji przy włoskiej Guardia di Finanza. Wystąpienie zostanie opublikowane w formie artykułu w najbliższym numerze czasopisma CEPOL "European Law Enforcement Research Bulletin"
Szpiegostwo. Studium kryminologiczne
11/03/2025Z przyjemnością informujemy, iż ukazała się nowa książka autorstwa dr. hab. Piotra Chlebowicza, prof. UWM. Jest to pierwsza na polskim rynku książka dotycząca zjawiska szpiegostwa wymierzonego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–2022 r. Publikacja zawiera podsumowanie trwających ponad dziesięć lat badań Autora nad fenomenem szpiegostwa w oparciu o badania aktowe, archiwalne, wywiady swobodne, literaturę przedmiotu. W pracy opisano studia przypadków szpiegostwa białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, zjawisko tzw. oferentów, a także proces tworzenia agenta wpływu. Autor szczegółowo omówił instrumenty prawne w zakresie zwalczania szpiegostwa, uwzględniając zagrożenia wywiadowcze, które pojawiły się po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Książka jest adresowana nie tylko do przedstawicieli nauki prawa i kryminologii, praktyków prawa: sędziów, prokuratorów, radców prawnych i adwokatów, lecz również dla decydentów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP oraz funkcjonariuszy i żołnierzy służb specjalnych zwalczających szpiegostwo w naszym kraju.
https://www.ksiegarnia.beck.pl/22716-szpiegostwo-studium-kryminologiczne-piotr-chlebowicz-prof-uwm?srsltid=AfmBOorCzySnyB6IlXzXOB8fEKOaHcIfjOPSImqNICna7dzHiX-jovrN
Spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości
08/02/2025Dr hab. Denis Solodov, prof. UWM, wziął udział w spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości z członkami Grantu-Akcji "ImpleMendez" finansowanego ze środków unijnych, który zrzesza naukowców i praktyków z 56 krajów. Celem grantu jest facylitacja implementacji Zasad skutecznego przeprowadzenia przesłuchań, znanych jako Zasady Mendeza. Relacja z przebiegu spotkania została opublikowana na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie również można znaleźć tłumaczenie Zasad Mendeza na język polski.
Wywiad z dr. hab. Piotrem Chlebowiczem, prof. UWM w "Rzeczpospolitej"
09/01/2025W dodatku "Prawo w Polsce" do dziennika "Rzeczpospolita" ukazał sie wywiad z dr. hab. Piotrem Chlebowiczem, prof. UWM. Zachęcamy do lektury.
https://www.rp.pl/prawo-w-polsce/art41650771-antoni-macierewicz-i-domniemana-zdrada-dyplomatyczna-wyjasniamy-co-moze-grozic-polscePublikacja dr hab. P. Chlebowicza, prof. UWM w Oxford University Press
08/01/2025Z przyjemnością informujemy, że w prestiżowym wydawnictwie Oxford University Press ukazała się książka pt. Illicit Firearms Markets and Organized Crime: Global, Regional, and Local Perspectives pod redakcją Davida Brighta (Deakin University).
Autorem jednego z rozdziałów dotyczącego nielegalnego rynku broni w Europie Wschodniej jest pracownik WPiA UWM - dr hab. P. Chlebowicz, prof. UWM.
Zachęcamy do lektury. Więcej informacji na stronie:
https://academic.oup.com/book/59217Prawo a sport w nowoczesnym społeczeństwie – medyczne, etyczne, ekonomiczne i kulturowe wyzwania
15/11/2024Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych (pracowników, doktorantów, studentów, praktyków) do udziału w konferencji pt. „Prawo a sport w nowoczesnym społeczeństwie – medyczne, etyczne, ekonomiczne i kulturowe wyzwania", która odbędzie się w dniach 4-6.12.2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.