Stanisława Mikłosz-Wiśniewska - Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni

Menu główne:

Stanisława Mikłosz-Wiśniewska

Wydarzenia > Historia > Biogramy
Dr Stanisława Mikłosz-Wiśniewska (1932-2022)

Urodziła się w 1932 r. w Dąbrowie Biało­stockiej. Egzamin dojrzałości uzyskała w Liceum Ogólnokształcącym w Białym­stoku. Bezpośrednio po maturze w 1951 r. podjęła studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Tytuł zawodowy inżyniera rolnictwa uzy­skała w 1955 r., a magistra nauk rolniczych z zakresu łąkarstwa w 1956 r. Tuż po zakończeniu studiów zatrudniono Ją w Katedrze Łąkarstwa na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta. Pracę doktorską pt. Niektóre cechy śmiałka darniowego (Deschampsia caespitosa (L.) P.B.) na tle warunków siedlisko­wych wykonaną pod kierunkiem doc. dr. Henryka Kerna obroniła w 1966 r. Od tego czasu do przejścia na emeryturę w 1992 roku pracowała na stanowisku adiunkta.

W zakresie obowiązków dydaktycznych prowadziła wykłady i ćwiczenia z łąkarstwa na stadiach stacjonarnych i zaocznych Kierowała pracami dyplomowymi, promując 70 magistrantów. Działalność naukową prowadziła w zakresie chemicznych właściwości ro­ślinności łąkowo-pastwiskowej, zwłaszcza wpływu nawożenia mineralnego na skład florystyczny i fitosocjologiczny zespołów roślinności łąkowej oraz wydajności i trwałości użytków zielonych regionu północno-wschodniej Polski. Opublikowa­ła 30 oryginalnych prac autorskich i współautorskich oraz wiele artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Doktor Stanisława Mikłosz-Wiśniewska aktywnie uczestniczyła w pracach dy­daktyczno-wychowawczych i społecznych jako opiekun grup studenckich i kierow­nik roku. Od początku swej pracy w uczel­ni brała czynny udział w pracach Związ­ku Nauczycielstwa Polskiego jako sekretarz, a następnie przewodnicząca Rady Oddziałowej ZNP Wydziału Rolniczego. Z czasem powierzono Jej obo­wiązki sekretarza Rady Uczelnianej ZNP. Z tytułu tych funkcji w latach 1978-1980 brała udział w posiedzeniach Rady Wydziału i Senatu Akademickiego.

Za wielostronną aktywność zawodową i społeczną Rada Państwa nadała Jej Złoty Krzyż Zasługi, władze związkowe wyróżniły - Złotą Odznaką Związ­ku Nauczycielstwa Polskiego, a regionalne - Złotą Honorową Odznaką Zasłu­żonym dla Warmii i Mazur. Otrzymała też wiele wyróżnień władz uczelni — medal Zasłużonym dla ART w Olsztynie, Zasłużonym dla Wydziału Rolnictwa oraz okolicznościowe listy uznaniowe i nagrody pieniężne.

Zmarła 1 lipca 2022 roku w wieku 90 lat.