Teresa Dobrzycka - Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni

Przejdź do treści

Menu główne:

Teresa Dobrzycka

Wydarzenia > Historia > Biogramy

Dr Teresa Dobrzycka (1930-2012)

    Urodziła się 1930 r we wsi Możdżenie w powiecie Grajewo. Szkołę podstawową oraz gimnazjum i liceum ogólnokształcące ukończyła w Grajewie. Od sierpnia 1950 r. do września 1954 r. pracowała w miejscowej Spółdzielni Budowlanej, po czym podjęła studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Studia inżynierskie ukończyła w 1958 r., a magisterskie, w ramach specjalizacji uprawa łąk i pastwisk, w 1960 r. W tym samym roku została zatrudniona w Katedrze Uprawy Łąk i Pastwisk na stanowisku asystenta. Pracę doktorską nt. „Wpływ niektórych herbicydów na roślinność użytków zielonych” wykonała pod kierunkiem prof. dr Henryka Kerna. Stopień doktora nauk rolniczych nadała Jej Rada Wydziału Rolniczego w 1967 r., a w 1968 r. awansowała na stanowisko adiunkta.

    Od 1968 r. prowadziła ćwiczenia i wykłady z łąkarstwa na studiach zaocznych Wydziału Rolniczego. Kierowała pracami dyplomowymi, promując 60 magistrantów. Brała udział w pracach naukowo-badawczych prowadzonych w ramach budżetu uczelni oraz finansowanych przez Polską Akademię Nauk i Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oddział w Krakowie. Tematykę dotyczącą wpływu nawożenia azotem na skład florystyczny runa i wydajność łąk realizowała we współpracy ze specjalistami z Niemiec (byłej NRD), a przydatność herbicydów do usuwania mało wartościowej roślinności łąk – z Wegrami. W ramach współpracy z IHAR badała dobór odmian traw do renowacji łąk i pastwisk lub uprawy polowej. Prowadziła też badania wazonowe w hali wegetacyjnej dotyczące zdolności krzewienia się kostrzewy łąkowej i kostrzewy trzcinowej w warunkach zróżnicowanego nawożenia azotem i częstości koszenia. Wyniki badań opublikowała w 36 pracach własnych oraz przedstawiła w 14 referatach na konferencjach naukowych, organizowanych przez Polską Akademię Nauk, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Katedry Łąkarstwa Wyższych Szkół Rolniczych oraz Naczelną Organizację Techniczną.

    Doktor Teresa Dobrzycka brała aktywny udział w pracach organizacyjnych i społecznych jako kierownik roku studiów dziennych i zaocznych, opiekun grup studenckich, członek lub kierownik komisji ds. rekrutacji i egzaminów wstępnych Wydziału Rolniczego. Za pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymała liczne odznaczenia honorowe wydziału i uczelni. Od 1991 roku przebywała na emeryturze.

    Zmarła 19 października 2012 roku w wieku 82 lat.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego