Problematyka badawcza:
KPB realizuje badania naukowe w obrębie tematu:

Badania nad czynnikami warunkującymi bezpieczeństwo terenów wiejskich
Cel realizacji zadania:
1.    Ocena wpływu składu granulometrycznego mąk pszennych na właściwości mechaniczne chleba.
2.    Ocena oddziaływania technologii nawożenia na wartość odżywczą i technologiczną zbóż i nasion rzepaku w zależności od systemu uprawy.
3.  Ocena wpływu ultradźwięków na mechaniczne i fizykochemiczne właściwości surowców i produktów żywnościowych oraz możliwości zastosowania nieniszczącej metody ultradźwiękowej do wykrywania zafałszowań produktów żywnościowych..

Laboratoria:
Pracownia Analiz Fizycznych Właściwości Zbóż, pok. 03/Heweliusza 10,
Pracownia Niekonwencjonalnych Metod Badań Materiałów Biologicznych, pok. 104/Heweliusza 10,
Pracownia Analiz Chemicznych, pok.200, 201 i 211/Heweliusza 10,
Pracownia Technologii „NOVEL-FOOD”, pok. 206/Heweliusza 10.

Współpraca naukowa:

  1. Institut für Sicherheit und Qualität bei Getreide, Max Rubner-Institut, Bundesforschungsinstitut für Ernährung und Lebensmittel, Detmold, Germany. Ta znana i ważna placówka naukowa prowadzi badania i ocenę produkcji zbóż w Niemczech. Dr inż. Ewa Siemianowska wyjeżdżała na staż do Detmold, WNT gościło prof. dr Meinolfa Lindhauera oraz dr Haase podczas Seminarium Niszczące i nieniszczące metody badań żywności w lutym 2012.
  2. Lithuanian University of Health Sciences Veterinary Academy, Faculty of Animal Husbandry Technology, Department  of Biological Chemistry, Litwa. Dr inż. Ewa Siemianowska dwukrotnie wyjeżdżała w 2013 r. na staż naukowo-dydaktyczny; prof. dr. Paulis Matusievicius służy również jako konsultant w pracach nad bezpieczeństwem żywności realizowanych w KPB.
  3. RADWAG Wagi Elektroniczne, Oddział w Olsztynie. Współpraca z tą firmą ma miejsce już od kilku lat: firma prowadziła certyfikowane szkolenia dla studentów z zakresu dobrej praktyki pomiarów masy w laboratorium, sponsorowała konferencję zorganizowaną przez KPB w 2012 r. W bieżącym roku współpraca została sformalizowana i wkrótce w budynku przy ul. Heweliusza 10 powstanie pomieszczenie wyposażone w kilka nowoczesnych produktów firmy, dostępne zarówno dla pracowników naukowych UWM, jak i dla firmy w celach promocyjnych.
  4. Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie. Od kilku lat pracownicy PIP wizytują zajęcia ze studentami kierunku inżynieria bezpieczeństwa, z kolei pracownicy KPB biorą aktywny udział w realizacji programu edukacyjnego PIP Kultura bezpieczeństwa.
  5. Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytutu Badawczy w Gdyni, Zakład Chemii Żywności i Środowiska. Aktywna współpraca realizowana jest w formie wizyt szkoleniowych pracowników i doktorantów KPB w Gdyni oraz poprzez wspólną realizację badań kończących się publikacjami.
  6. PAN w Olsztynie, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności. Udział pracowników i doktorantów w stażach naukowych w PAN