SEMINARIUM ITprojekt

W dniu 26 października 2016 odbyło się w Olsztynie seminarium szkoleniowe poświęcone nowoczesnym rozwiązaniom dla serwerowni. Miejscem obrad był piękny Centrum Ekspozycyjnego „Stara Kotłownia” na terenie kampusu UWM. Seminarium zorganizowała Katedra Podstaw  Bezpieczeństwa Wydziału Nauk Technicznych wraz firmą Itprojekt z Warszawy. Na wstępie gości przywitali: Pani Profesor  Krystyna Skibniewska i właściciel firmy Itprojekt, Pan Prezes Piotr Synowski. Seminarium rozpoczęto referatem Mądre integracje IT wygłoszonym przez Pana Piotra Synowskiego, po czymPan Andrzej Ulecki, przedstawiciel firmy ALSO zaprezentował temat – HPE 3PAR jako architektura Midrange, All-Flah, High-End.

Po krótkiej przerwie kawowej dwie prezentacje na temat nowoczesnych konstrukcji serwerów przedstawili: reprezentant firmy Also, Pan Andrzej Ulecki – Serwery x86 HPE ProLiant Gen9 oraz przedstawiciel firmy Microsoft, Pan Artur Kolasiński – Trendy w rozwoju oprogramowania, Office 356, Smart City, Asure. Szkolenie zakończyło podsumowanie, którego dokonał Pan Piotr Synowski.

(WR)

 

 

 

 

 

MOJA PIERWSZA PRACA
Szkolenie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie

W dniach 11-12 maja 2016 r. w Laboratorium Budownictwa UWM w Olsztynie przy ul. Heweliusza 12A odbyło się szkolenie nt. przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu pt. „Moja Pierwsza praca". Szkolenie zostało zorganizowane przez Katedrę Podstaw Bezpieczeństwa i Studenckie Koło Naukowe Techników i Informatyków, a przeprowadzone przez inspektorów Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Państwowej Inspekcji Pracy w ramach kampanii „Na fali pierwszej pracy".

Uroczystego otwarcia dokonali prof. dr hab. Krystyna Skibniewska wraz z dyrektorem OIP w Olsztynie panem Markiem Wójciakiem. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów. W obu dniach szkolenia wzięło udział 88 studentów kierunków Inżynieria Bezpieczeństwa z Wydziału Nauk Technicznych i Inżynieria Środowiska z Wydziału Nauk o Środowisku. Studenci otrzymali materiały informacyjne przygotowane przez PIP, zaś uczestnicy obu dni szkolenia otrzymają stosowne zaświadczenia.

Na zlecenie Państwowej Inspekcji Pracy szkolenie zostało nagrane przez ekipę filmową, a uczestnicy zostali poproszeni o wypowiedzenie się przed kamerą na temat przydatności tego typu szkoleń. Materiał filmowy zostanie umieszczony na stornie PIP i będzie upowszechniany w ramach promocji akcji „Na fali pierwszej pracy".

dr inż. Ewa Siemianowska

 

 

 

 

 

 

I Warmińsko-Mazurskie Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań 

 

W dniu 8 kwietnia 2016 r. opiekunowie i studenci Kół Naukowych działających w strukturze Katedry Podstaw Bezpieczeństwa mieli przyjemność uczestniczyć w organizacji I Warmińsko-Mazurskich Mistrzostw w Bezpiecznym Montażu Rusztowań. Głównymi organizatorami Mistrzostw była firma rusztowaniowa JURGO s.c. z Olsztyna oraz Centrum Szkoleń Budowlanych Warmińsko-Mazurskiego ZDZ w Olsztynie, przy którym odbyła się impreza. Patronat honorowy nad Mistrzostwami objęli: Prezes Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie Pan Mieczysław Borowski, Główny Inspektor Pracy PIP w Warszawie Pan Roman Giedrojć, Dyrektor Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie Pan dr hab. Stefan Góralczyk, prof. IMBiGS oraz Rektor Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie prof. dr hab. Ryszard Górecki.

Przedstawiciele KPB mieli okazję do udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na skalę krajową. W jednym miejscu zgromadziły się firmy z branży rusztowaniowej, narzędziowej, budowlanej, bhp i szkoleniowej z całej Polski. Do rywalizacji w bezpiecznym montażu rusztowań stanęło 20 trzyosobowych zespołów, które na montaż i demontaż miały 50 minut. Czas nie był najważniejszy, bo istotne było zachowanie bezpieczeństwa i zgodność z instrukcją montażu. Ich pracę oceniali sędziowie stanowiący wykwalifikowana kadrę Państwowej Inspekcji Pracy i Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Poza rywalizacją ekip montażystów odbyły się liczne pokazy oraz szkolenia m.in.: transport pionowy wciągarkami, metody kotwienia chemicznego i niechemicznego, symulatorów wózka widłowego, transport poziomy, technik ewakuacji z wysokości osób poszkodowanych w pracy na wysokości oraz pierwszej pomocy. Zwiedzający BMR oraz wystawcy mieli możliwość uczestniczenia w tychże pokazach a także w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

W trakcie mistrzostw uczniowie z kilku szkół ponadgimnazjalnych, pod opieką dr inż. Ewy Siemianowskiej oraz dr inż. Andrzeja Wesołowskiego, zwiedzili laboratoria oraz sale dydaktyczne Wydziału Nauk Technicznych UWM.

Przedstawiciele Organizatorów Mistrzostw: Pan mgr inż. Robert Jurkiewicz (firma JURGO) oraz Pan mgr Bogusław Tański (Dyrektor Centrum Szkoleń Budowlanych Warmińsko-Mazurskiego ZDZ) 14 kwietnia br. odwiedzili Katedrę Podstaw Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli: Pani prof. dr hab. Krystyna Skibniewska, opiekunowie Kół Naukowych oraz członkowie SKN działających przy Katedrze. Kierownik Katedry złożyła na ręce organizatorów Mistrzostw gratulacje i podziękowania za możliwość organizacji i uczestnictwa w tak interesującym wydarzeniu. Następnie Pan Robert Jurkiewicz podziękował wolontariuszom i opiekunom Kół za zaangażowanie i wsparcie w organizacji imprezy. Po zaprezentowaniu kilku filmów-relacji z Mistrzostw, wręczył upominki wolontariuszom.

mgr inż. Agnieszka Barszcz

 

 

 

 

Sprawozdanie z wykładu

 

W dniu 14. kwietnia 2016 roku, na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie, swój wykład wygłosił prof. dr inż. Igor Cretescu. Jest on pracownikiem na „Gheorghe Asachi" Technical University of Iasi (Rumunia), a do Olsztyna przyjechał na zaproszenie Katedry Podstaw Bezpieczeństwa (Wydział Nauk Technicznych). 

Wykład zatytułowany był „Aspects of Modern Environmental Monitoring" i wygłoszony został w języku angielskim, w auli Laboratorium Drogownictwa. Prof. I. Cretescu ciekawie opowiadał o swojej uczelni, poruszając dodatkowo kwestie możliwości wymiany studenckiej w ramach programu „Erasmus". Zostały także omówione najważniejsze kierunki dotyczące badań naukowych prowadzonych pod jego nadzorem.


Na wykładzie licznie gościli studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi naszego Uniwersytetu, a po jego zakończeniu odbyła się interesująca dyskusja.

 mgr Paulina Drożyner

 

 

 

 

 

UROCZYSTE OTWARCIE PRACOWNI

TECHNICZNEGO ZABEZPIECZENIA MIENIA

 

Relacja z otwarcia zamieszczona w Wiadomściach Uniwerysteckich 2016 (4), str. 14

 

saatel otwarcie

 

 

 

Wyciąg z protokołu zebrania pracowników

Katedry Podstaw Bezpieczeństwa

dnia 30 września 2015 r

 

Zebranie odbyło się w sali seminaryjnej (209) przy ul. Jana Heweliusza 10, o godz. 13.00. Oprócz pracowników Katedry na zebraniu obecni byli również zaproszeni przez P. Kierownik Katedry, profesor Krystynę Skibniewską, przedstawiciele Państwowej Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Urzędu Dozoru Technicznego w Olsztynie:
• Pan dr inż. Andrzej Kozak, Radca Prezesa Certyfikowany Ekspert w Dziedzinie Niezawodności, Urząd Dozoru
  Technicznego w Warszawie.
• Pan dr. inż. Andrzej Słowik, zastępca OIP ds. Prawno-Organizacyjnych.
• Pani inż. Weronika Barbara Sobczak, Starszy Inspektor Pracy.
Zebranie odbyło się z okazji rozpoczynającego się kolejnego nowego roku akademickiego. Na wstępie Pani Kierownik Katedry Profesor Krystyna Skibniewska podziękowała jeszcze raz współpracownikom za pomoc w zorganizowaniu wrześniowej konferencji naukowej pt. „Postęp w Inżynierii Bezpieczeństwa". Wspomniała, że Dziekan Wydziału, Pan Profesor Adam Lipiński, wyraził uznanie organizatorom konferencji oraz powiedziała o tym, że informacja o naszym sympozjum będzie zamieszczona w najbliższym wydaniu Wiadomości Uniwersyteckich.
W dalszym ciągu posiedzenia zaproszeni na posiedzenie goście z Państwowej Inspekcji Pracy podzielili się z zebranymi swoją wiedzą i spostrzeżeniami z zakresu ich pracy zawodowej, w tym szeroko pojętej kultury bezpieczeństwa . Mówili m. in. o tym, że my Polacy jako naród ciągle jeszcze nie mamy dostatecznej świadomości zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa w życiu zawodowym, a także poza nim. Powodem tego jest rutyna naszego działania, brak czujności i elastyczności w ocenie sytuacji pod kątem rozmaitych pułapek dla naszego bezpieczeństwa.
Na wielu podawanych przykładach, nasi goście wspomnieli o istniejącej ogromnej różnicy między postrzeganiem problemu bezpieczeństwa w Polsce i na Zachodzie. Powiedzieli również, że tematykę bezpieczeństwa u nas się lekceważy, traktując jako dodatkowy balast przeszkadzający w pracy. Potrzeba co najmniej czasu równego życiu dwóch pokoleń, aby zmienić świadomość ludzi w tym względzie.
Nasi goście mówili też o tym, że źle rozumiane pojęcie kultury bezpieczeństwa wiąże się ze zjawiskiem ostracyzmu społecznego, ponieważ zabiegi ludzkie w kierunku jej podnoszenia ciągle jeszcze są postrzegane w kategoriach wzajemnego szpiclostwa i donosicielstwa pracowników na siebie wzajemnie.

Protokołowała mgr inż. Iwona Sroczyk