prof. dr hab. Katarzyna GLIŃSKA-LEWCZUK

Urodzona w 1969 r., w Olsztynie; dziedzina I: nauki rolnicze; dyscyplina: rolnictwo i ogrodnictwo; nauki; dziedzina II: nauki inżynieryjno-techniczne; dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; specjalność: hydrologia, woda w krajobrazie;

Miejsce pracy: Katedra Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska;dr: 2001; dr hab.: 2010; prof.: 2018; liczba publikacji ogółem: 295, w tym oryginalnych 107; indeks h=13, liczba cytowań (Web of Science): 405; wypromowanych doktorów 1; recenzji na stopień naukowy 13; recenzji na stanowisko i tytuł naukowy 6; recenzji projektów badawczych 62; recenzji publikacji 54. Pod jej kierunkiem powstało ponad 120 prac dyplomowych.

Absolwentka kierunku geografia na Uniwersytecie Gdańskim (1993 r.). Na UWM zatrudniona od 1995 r. Odbyła roczny staż naukowy (1996–1997 r.) w Institute of Water Management na Wageningen Agricultural University (WAU) w Holandii i liczne krótkoterminowe  wyjazdy naukowe. Prowadzi szeroką działalność naukową, współpracuje z jednostkami naukowymi w kraju i za granicą w zakresie gospodarowania wodami na obszarach chronionych, głównie poprzez realizację projektów dotyczących gospodarki wodnej, ochrony i renaturyzacji ekosystemów wodnych. Kierownik 3 projektów finansowanych z funduszy krajowych (MNISW, NCN) oraz zadań w projektach realizowanych w ramach funduszy unijnych (7PR, Horyzont 2000). Wykonawca w 12 projektach badawczych.

Zajmowane stanowiska/funkcje: Kierownik Katedry Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska, Przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej (kadencja 2012–2016, 2016–2020), członek Senatu (kadencja 2012–2016, 2016–2020), członek Konwentu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członek Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej przy MNISW (2016-2021), wiceprzewodnicząca Komisji Zasobów Przyrodniczych PAN (2016-2018) oraz Komisji Gospodarki Wodnej PAN (od 2019 r.), sekretarz Towarzystwa Naukowego Inżynierii i Gospodarki Wodnej (od 2019 r.), członek Rady Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Członek Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko i członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy RDOŚ w Olsztynie. Recenzent wniosków na projekty badawcze/współfinansowane przez Komisję Europejską i inne programy międzynarodowe. W latach 2005–2012 sekretarz redakcji czasopisma Journal of Elementology, do 2018 redaktor działu Ochrona Środowiska. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma Polish Annals of Medicine (od 2015 r.).

Prof. dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk współpracuje z Polsko – Francuskim stowarzyszeniem z regionu L’Indre z Francji, polegającą na upowszechnianiu nauki i kultury, intensyfikując wymianę studentów i pracowników naukowych. Od 2013 r. jest członkiem jury Olimpiady Geograficznej (od 2017 r. przewodniczącą okręgu warmińsko-mazurskiego OG). Współorganizatorka XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, członek jury finału OWE. Jest pasjonatką podróżowania i fotografii przyrodniczej.