dr hab. Ewa DRAGAŃSKA, prof. UWM

Urodzona w 1963 r w, Krasnosielcu; dziedzina: nauki rolnicze; dyscyplina: rolnictwo i ogrodnictwo; specjalność: klimatologia, agrometeorologia.

Katedra Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska; dr: 2002; dr hab. 2011; liczba publikacji oryginalnych: 60; wypromowanych doktorów 1; recenzji na stopień naukowy 3; recenzji na stanowisko i tytuł naukowy - 1; recenzji publikacji - 15; zajmowane stanowiska/funkcje profesor UWM; towarzystwa/komitety naukowe Członek Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, Polskiego Towarzystwa Ogrodniczego i  Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej; wyróżnienia kilkukrotnie nagrody JM Rektora UWM za osiągnięcia w dziedzinie naukowej oraz działalność organizacyjna; inne:

Zainteresowania naukowo-badawcze skupiają się głównie wokół  problematyki dotyczącej:

- Wpływu warunków meteorologicznych na wzrost, rozwój i plonowanie roślin uprawnych,

- Oceny warunków klimatu, agroklimatu i bioklimatu obszaru Polski północno -  wschodniej.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: Meteorologia i klimatologia, Agrometeorologia, Agrometeorologiczna osłona rolnictwa Zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój, Biometeorologia  i zagrożenia zdrowia, Mezoklimat lasu, Pogoda, klimat, człowiek.

W okresie 1.10.2012 - 31.12.2015 była kierownikiem projektu  POKL.04.01.02.00-057/12 –„Kierunek Zamawiany Ochrona Środowiska to Umiejętności, Wiedza, Możliwości”,

Jako wykonawca brała udział w realizacji  projektów badawczych m. in. - Adaptation of Agriculture in European Regions at Environmental Risk Under Climate Change (ADAGIO)
w ramach 6 Programu Ramowego UE, priorytet 8, typu Specific Support Actions; Granty KBN:- Klimatyczna waloryzacja rolniczej przestrzeni produkcyjnej Pojezierza Mazurskiego; Czynniki plonotwórcze – plonowanie roślin; Warunki klimatyczne rozwoju i plonowania bobiku w Polsce. Odbyła staż w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz staż dydaktyczny w Mendel University In Brno, Departament of Agrosystems and Bioclimatology

Aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz Wydziału m.in. jako Członek Wydziałowej Komisji Wyborczej, Członek Wydziałowego Zespołu ds. Zapewniania Jakości Kształcenia, Przewodnicząca  Wydziałowej Podkomisji Dydaktycznej ds. kierunku OŚ, OZE, GSOiM,  Przedstawiciel UWM ds. współpracy z IMGW,  Koordynator Wydziałowy realizacji  „Programu Rozwojowego UWM w Olsztynie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.