Wdrażanie systemowych rozwiązań sfery wirtualnej rzeczywistości

W Filii UWM w Ełku są kontynuowane działania ukierunkowane na holistyczne podejście do sfery kształcenia i szkolenia przy zastosowaniu programów i narzędzi wirtualnej rzeczywistości (VR/XR). Prowadzone są we współpracy z partnerami krajowymi - Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Bezpieczeństwa, Wydziałem Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, oraz zagranicznymi - programem NATO DEEP.

Najnowszym przykładem są warsztaty w Norwegii, skupiające ekspertów z Ukrainy, Norwegii oraz NATO. Wśród uczestników byli m.in. dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego i Nauki Sił Zbrojnych Ukrainy – prof. Vlodimir Mirnineko, dyrektor programu NATO DEEP – Mariusz Solis, prof.  h.c. oraz pracownik badawczo-naukowy Filii UWM w Ełku – dr hab. Piotr Gawliczek prof. UWM (dyrektor NATO DEEP eAcademy). Podczas prezentacji, dyskusji oraz sesji praktycznych, prowadzonych 6-9 lutego w Hamar, przedstawiciele Narodowego Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy im. Iwana Czerniachowskiego, Norweskiego Uniwersytetu Obrony Narodowej (Norwegian Defence University College - NDUC), NATO DEEP eAcademy oraz norweskich firm IT (m.in. Fynd Reality) skupili się na możliwych obszarach współpracy i uzgodnili plan działania, obejmujący również wspólne projekty, prace badawczo-rozwojowe oraz naukowo-doświadczalne.

Uczestnicy zapoznali się z kompleksowymi potrzebami strony ukraińskiej w tym zakresie oraz zostali poinformowani o inicjatywach NATO DEEP eAcademy dot. sfery wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji w kształceniu i szkoleniu na potrzeby programu. Omówiono również użyteczność e-learningowego kursu VR „Ochrona ludności cywilnej" (opracowywany i testowany przez NDUC) w kontekście potrzeb edukacyjnych strony UKR oraz innych krajów. Uzgodniono, że kurs w wersji anglojęzycznej będzie docelowo dostępny na portalu e-learningowym NATO DEEP ADL, powiązanym z dyscypliną nauk o komunikacji społecznej i mediach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ponadto zostanie przetłumaczony na dwa języki: ukraiński oraz polski. W drugim przypadku będzie dostępny na platformach e-learningowych: Filii UWM w Ełku (LMS ILIAS) oraz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa (LMS Moodle).