Warsztaty e-learningowe w ramach NATO DEEP Armenia

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni była, już po raz czwarty w 2019 roku, gospodarzem międzynarodowych warsztatów e-learningowych w ramach programu NATO dot. wspierania transformacji systemów szkolnictwa wojskowego krajów partnerskich (Defence Education Enhancement Programme – DEEP). 14-16 grudnia, w ramach programu NATO DEEP Armenia. Wydarzenie było wspierane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W warsztatach uczestniczyło dwóch przedstawicieli strony armeńskiej, jeden z Uniwersytetu Wojskowego im. Vazgena Sargsyana, a drugi z Uniwersytetu Wojskowego Lotnictwa im. Marszałka Armena Khanperantza w Erewaniu. Przedsięwzięciem kierował dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM. Zespół portalu NATO DEEP ADL występował w roli ekspertów tematycznych i technicznych. Podczas przedsięwzięcia eksperci dzielili się najlepszymi praktykami dotyczącymi aktualnych trendów w nowym ekosystemie kształcenia i nauczania, obejmując różne formy, np. studia przypadków na ramach procesu kształcenia w uczelniach, rozwiązania e-learningowe w różnych instytucjach i podmiotach. W trakcie warsztatów zorganizowane zostały sesje z wykorzystaniem programu Adobe Connect (AC) - narzędzia do synchronicznych spotkań oraz tworzenia wirtualnych klas.

Ponadto została przedstawiona prezentacja na temat historii AMW oraz istoty procesu kształcenia/ szkolenia podchorążych i studentów cywilnych, a także procesu wdrażania systemu e-learningu korzystającego z platformy eduPortal". Ponadto przedstawiono zaangażowanie AMW w inicjatywy NATO DEEP oraz współpracę z grupą roboczą ds. e-learningu Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju. Zaprezentowany został także projekt e-learningowy jako przykład dobrej praktyki: HELP (Healthcare English Language Program). Zrealizowany jest w ramach programu Erasmus+, oferując bogate materiały edukacyjne dla pracowników służby zdrowia. Są one dostępne w wersji papierowej, platformy internetowej oraz aplikacji na system Android.

Uczestnicy warsztatów zostali przyjęci przez Prorektora AMW ds. Kształcenia i Studentów – kmdr. rez. dr Mariusza MIĘSIKOWSKIEGO, któremu towarzyszył Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich – kmdr dr hab. Bartłomiej PĄCZEK. Zorganizowano również zwiedzanie obiektów szkoleniowych AMW, w tym laboratorium cyberbezpieczeństwa Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich oraz centrum symulacji okrętowej Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Morskiego.