Trnawa – słowackie miasto uniwersyteckie

W ramach projektu Program Rozwojowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (POWR.03.05.00-00-Z310/17) dr hab. Justyna Krzywkowska na przełomie października i listopada 2022r. odbyła 21-dniowy staż naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa Uniwersytetu Trnawskiego, na którym funkcjonuje Instytut Badań Wolności Religijnej – jedyny na Słowacji ośrodek prowadzący rozlegle badania naukowe z zakresu prawa wyznaniowego.

Jednym z warunków wyjazdu zagranicznego było pozytywne przejście procesu rekrutacyjnego. Zadań opiekuna stażu podjęła się prodziekan ds. rozwoju dr Michaela Moravčiková, ceniona specjalistka z prawa wyznaniowego realizująca grant wyszehradzki „Registration of Churches and Religious Societies”.

Słowacja jest państwem niezwiązanym z żadną religią ani ideologią. Struktura wyznaniowa tego kraju obejmuje: Kościół rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Grekokatolicki, Reformowany Kościół Chrześcijański, Kościół Prawosławny i Religijne Stowarzyszenie Świadkowie Jehowy.

Zgodnie z regulaminem wśród głównych celów wyjazdu wymienia się:

- podniesienie i nabycie kompetencji w zakresie organizowania i realizowania badań naukowych,

- poznanie nowych metod prowadzenia badań naukowych oraz przeniesienie tzw. dobrych praktyk z zagranicy,

- podniesienie jakości kształcenia,

- podniesienie jakości promowanych prac dyplomowych poprzez rozszerzenie zakresów tematycznych,

- identyfikację nowych obszarów badawczych,

- wzrost jakości publikacji,

- wzbogacenie oferty dydaktycznej o wiedzę praktyczną.

Wszystkie przewidziane w programie stażu zadania zostały zrealizowane. W ramach stażu istniała możliwość nie tylko kwerendy bibliotecznej, przeprowadzenia konsultacji naukowych, ale również pracy dydaktycznej ze studentami. Ponadto podczas międzynarodowego kolokwium naukowego na temat teoretycznych i praktycznych aspektów finansowania Kościoła Katolickiego dr hab. Justyna Krzywkowska przedstawiła referat o zasadach finansowania adwokatury kościelnej w Polsce.

Pozyskano wiele cennych materiałów źródłowych, które zostaną wykorzystane zarówno w pracy naukowej, jak również podczas zajęć dydaktycznych w Filii UWM w Ełku oraz na zebraniach Studenckiego Koła Naukowego Prawa Wyznaniowego Fides.

Miłym akcentem pobytu w Trnawie było wręczenie przez prof. Andrea Olšovská Dziekan Wydziału Prawa słowackiego uniwersytetu listu gratulacyjnego oraz okolicznościowego medalu za dotychczasową współpracę naukową.