Program stypendialny - kierunek Pielęgniarstwo

Szanowni Państwo!

Województwo Mazowieckie od roku akademickiego 2022/2023 wdraża program stypendialny dla studentów kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Warunki przyznawania stypendiów, na podstawie art. 96 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.), zostały określone w „Regulaminie przyznawania stypendium dla studentów kształcących się na kierunkach medycznych, z wyłączeniem kierunku lekarskiego” stanowiącym załącznik do uchwały nr 51/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r.

Program stypendialny skierowany jest do studentów III roku studiów pierwszego stopnia, kształcących się na jednym z wyżej wymienionych kierunków. Aby otrzymać stypendium, studenci będą musieli wykazać się średnią ocen z egzaminów nie niższą niż 4,2 (za rok studiów poprzedzający rok zgłoszenia wniosku). Zobowiązać się do podjęcia zatrudnienia, przez okres co najmniej 3 lat w wojewódzkim podmiocie leczniczym po zakończeniu kształcenia, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu medycznego.

Zarząd Województwa Mazowieckiego w dniu 14 czerwca 2022 r. podjął uchwałą nr 999/329/22 w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o przyznanie stypendium dla studentów kształcących się na kierunkach medycznych, z wyłączeniem kierunku lekarskiego w roku akademickim 2022/2023, w którym określono m.in. termin składania wniosków, przewidywaną liczbę przyznanych stypendiów oraz listę wojewódzkich podmiotów leczniczych, które zadeklarowały możliwość odpracowania okresu pobieranego stypendium.

Zakłada się, iż program stypendialny będzie miał charakter wieloletni i corocznie, do końca czerwca danego roku, będą ogłaszane kolejne nabory wniosków o przyznanie stypendium. Zgodnie z przyjętymi zasadami, rozpoczął się nabór wniosków, który trwać będzie do 20 września 2022 r. Wysokość stypendium wyniesie 1.500,00 złotych brutto Strona 2 z 6 miesięcznie, tj. łącznie 13.500,00 złotych brutto rocznie i będzie wypłacane przez okres 9 miesięcy, tj. od października do czerwca danego roku akademickiego.

Celem realizowanego programu stypendialnego jest docenienie najzdolniejszych studentów kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Podmioty lecznicze, dla których Województwo Mazowieckie jest podmiotem tworzącym lub w którym posiada udziały, zadeklarowały m.in. gotowość do zapewnienia stypendystom zatrudnienia i umożliwienie po ukończeniu studiów rozwoju zawodowego.

Szczegóły dotyczące realizowanego programu stypendialnego, w tym kryteria naboru oraz zasady składania wniosków i przyznawania stypendiów znajdują się na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego www.mazovia.pl w zakładce „Załatw sprawę” -> „Zdrowie i polityka społeczna” -> „Stypendia dla medyków”.

Tym samym zachęcam środowisko akademickie reprezentujące Uczelnie, które kształcą studentów na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne, do przekazania przyszłym medykom - przy użyciu wszystkich dostępnych kanałów informacyjnych - informacji na temat możliwości skorzystania z programu stypendialnego w roku akademickim 2022/2023, odsyłając ich do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego. Z poważaniem Marszałek Województwa Mazowieckiego.