Pracownik Filii honorowym profesorem uniwersytetu z Kijowa

Pracownik badawczo-dydaktyczny Filii UWM Ełku, dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, otrzymał tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy z Kijowa. W uzasadnieniu stwierdzono, że podstawę wyróżnienia stanowi osobisty wkład wniesiony we wdrożenie w Siłach Zbrojnych Ukrainy kompleksowych oraz efektywnych rozwiązań e-learningowych. Okazały się one skuteczne, zarówno w okresie pandemii COVID-19, jak w trakcie wojny toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Wręczenie dyplomu ma odbyć się jeszcze w tym roku, w Polsce. To już drugie wyróżnienie tego typu otrzymane przez dr. hab. Piotra Gawliczka, prof. UWM, od tej uczelni. W czerwcu 2020 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa.

Dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony w Brukseli, Akademii Obrony NATO w Rzymie oraz Uniwersytetu Obrony Narodowej Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół zastosowania innowacyjnych rozwiązań oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych w kształceniu. Jest członkiem międzynarodowych organizacji i zespołów zajmujących się teorią oraz praktyką e-learningu. Dyrektor NATO DEEP eAcademy (od 2020 roku) oraz twórca portalu NATO DEEP ADL (natodeep.hq.nato.int) - narzędzia implementacji kompleksowych rozwiązań sfery kształcenia na odległość w piętnastu krajach partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kierował ponad pięćdziesięcioma zespołami eksperckimi NATO związanymi z promowaniem i wdrażaniem systemowych rozwiązań e-learningowych. Inicjator i koordynator platformy e-learningowej Filii UWM w Ełku - LMS ILIAS (uwmelk.edu.pl) oraz platformy BBB. Autor pionierskiego programu e-Plecak, do gromadzenia mikro-poświadczeń. Jego motto brzmi: nauczyciele nie zostaną i nie powinni zostać, zastąpieni przez platformy e-learningowe. Ale ci, którzy ich nie używają, zostaną wyparci przez tych, którzy z nich śmiało korzystają.