Naukowe dyskusje na temat ochrony danych osobowych w siedzibie Filii UWM w Ełku

W ramach obchodów XVII Dnia Ochrony Danych Osobowych 31 stycznia 2023 r. w siedzibie Filii UWM w Ełku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Przyszłość ochrony danych osobowych w świetle rozwoju technologii”. Dzięki formule hybrydowej w konferencji uczestniczyło 720 osób. Listy powitalne do organizatorów i uczestników konferencji skierowali: Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM. Podczas uroczystego otwarcia konferencji głos zabrali: Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz dr mult. Jacek Mrozek, Dyrektor Filii UWM w Ełku.

W sesji plenarnej wystąpiły laureatki nagród im. Michała Serzyckiego: dr Edyta Bielak-Jomaa (Uniwersytet Łódzki), dr Urszula Góral (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Inspektor Ochrony Danych w Kancelarii Sejmu) oraz mgr Iwona Niedzielska-Taźbier (Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie).

Konferencja została podzielona na pięć sesji tematycznych, w których poruszone zostały zagadnienia związane z zapewnieniem skutecznej ochrony danych osobowych w różnych obszarach funkcjonowania człowieka:

- Wyzwania dla ochrony danych osobowych związane z rozwojem technologii

- Kościoły i inne związki wyznaniowe w służbie ochrony danych

- Aktualne wyzwania związane z ochroną danych osobowych w sektorze publicznym

- Aktualne wyzwania dla ochrony danych osobowych – perspektywa europejska
i międzynarodowa

- Gwarancje prawne ochrony danych osobowych – kwestie wybrane

W konferencji udział wzięli przedstawiciele następujących krajowych ośrodków naukowych:

- Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie,

- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,

- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,

- Uniwersytet Łódzki,

- Uniwersytet Opolski,

- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,

- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i uczelni zagranicznych: Komisji Europejskiej, Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego w Tarnopolu oraz  Uniwersytetu Wiedeńskiego. Liczni praktycy z UODO szukali odpowiedzi na pytanie: czy RODO nadąża za wyzwaniami związanymi z przetwarzaniem danych w nowoczesnych technologiach?

Organizatorzy konferencji usłyszeli wiele miłych słów na temat profesjonalnej obsługi konferencji, przyjaznej atmosfery i wysokiego poziomu merytorycznego wydarzenia.