Międzynarodowy Kongres Naukowy

Reforms in Law, Justice and Public Administration

W dniach 29-30 września 2022 r. w Trnawie na Słowacji w trybie hybrydowym odbył się Międzynarodowy Kongres Naukowy pod hasłem: Reforms in Law, Justice and Public Administration. Głównym organizatorem wydarzenia był Wydział Prawa Uniwersytetu Trnawskiego, z którym Filia UWM w Ełku współpracuje na płaszczyźnie naukowej już drugi rok.

W gronie współorganizatorów Kongresu znalazły się następujące ośrodki naukowo-dydaktyczne: Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Użhorodzki Uniwersytet Narodowy, Lwowski Państwowy Uniwersytet Spraw Wewnętrznych, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza oraz Uniwersytet w Miszkolcu na Węgrzech.

Głównym celem naukowego spotkania było przybliżenie uczestnikom Kongresu nie tylko mechanizmów tworzenia prawa w różnych systemach państwowych, ale również ocena skuteczności wdrożonych w życie przepisów prawnych.

W sesji plenarnej dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM wygłosił referat pt. Why do digital dexterity and Virtual Reality matter and how do we approach them? Recommendations based on Elk Branch Campus of the UWM in Olsztyn lessons learned and experiences. Pan Profesor przedstawił m.in. unikatowy potencjał Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku w zakresie kształcenia oraz prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem platform e-learningowych oraz narzędzi VR.

Ponadto swoje wystąpienia w sesjach tematycznych zaprezentowali:

dr mult. Jacek Mrozek – Legal services for church legal persons on the example of Roman Catholic parishes in Poland

dr hab. Justyna Krzywkowska – Legal position of a lawyer in the structures of the ecclesiastical judiciary (1983-2022).

Wygłoszono ponad 120 referatów, a w gronie prelegentów znaleźli się reprezentanci następujących krajów: Polski, Słowacji, Czech, Rumunii, Ukrainy, Serbii, USA, Węgier i Niemiec.